Lídři SPD, FDP a Zelených chtějí zahájit formální jednání o koalici

foto Zleva spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková, kandidát SPD na kancléře Olaf Scholz a šéf svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner na tiskové konferenci po společné schůzce 15. října 2021 v Berlíně.

Berlín - Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí formální jednání o vytvoření společné koalice. Oznámili to po dnešní schůzce, uvedla agentura DPA. Německo tak necelé tři týdny po volbách udělalo další krok ke vzniku nové vlády.

"Jsme přesvědčeni, že budeme moci uzavřít ambiciózní a přijatelnou koaliční smlouvu," uvedly strany ve společném prohlášení, které vydaly po ukončení sondážních rozhovorů.

Během dosavadních rozhovorů trojice potenciálních koaličních partnerů nezávazně zjišťovala, co je spojuje a co naopak rozděluje. Kdo zahajuje koaliční jednání, činí to s jasným záměrem vytvořit společnou vládu, připomíná DPA s tím, že vyloučit ovšem nelze ani krach jednání.

Ještě dnes odpoledne dohodu o zahájení koaličního vyjednávání schválilo předsednictvo SPD. Stejný formální krok mají Zelení naplánovaný na neděli a FDP na pondělí.

Šéf SPD a její kandidát na kancléře Olaf Scholz dnes jako pozoruhodnou a prospěšnou vyzdvihl skutečnost, že se sondážní rozhovory konaly v atmosféře plné důvěry. Předseda FDP Christian Lindner míní, že "tu dlouho nebyla srovnatelná šance na modernizaci společnosti, hospodářství a státu". Šéfka Zelených Annalena Baerbocková zdůraznila, že země potřebuje obnovu a ne nejmenší společný jmenovatel.

Scholz řekl, že důležité jsou mimo jiné společné projekty masivního rozšíření obnovitelných energií, aby bylo možné se co nejrychleji vzdát fosilních energií. Jde podle něj o největší průmyslovou modernizaci, jakou Německo zažilo za 100 let. Poukázal na proklamovaná zlepšení při výstavbě bytů, minimální mzdy a stabilních důchodů.

Strany se doposud dohodly například na tom, že v Německu se elektrická energie z uhlí přestane vyrábět v roce 2030, o osm let dříve, než se dosud plánovalo. Vsadí naopak "na masivní rozvoj obnovitelných zdrojů energie a výstavbu moderních plynových elektráren, aby se v příštích letech podařilo pokrýt poptávku po energii za konkurenceschopné ceny".

Členové možné koalice se také chtějí držet takzvané dluhové brzdy zakotvené v základním zákoně, shodli se i na tom, že nebudou zavádět všeobecně platný rychlostní limit na dálnicích. Vyslovili se pro snížení cen elektrické energie pro domácnosti. Spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková o možné příští vládě mluví jako o "koalici reforem a pokroku", která chce příští desetiletí využít k obnově s cílem vytvořit "klimaticky spravedlivou společnost a sociálně-ekologické tržní hospodářství".

Kandidát SPD na kancléře Olaf Scholz si nedávno pochvaloval, že sondážní rozhovory se nesly v dobré a konstruktivní atmosféře a že bude možné splnit předsevzetí, že ještě před Vánocemi vznikne společná vláda SPD, FDP a Zelených.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 13:00 5°C

Celá předpověď