Lídři Jižní Koreje a Japonska slíbili, že budou spolupracovat na boji s hrozbami

foto Jihokorejský prezident Jun Sok-jol (vlevo) a japonský premiér Fumio Kišida po schůzce v Tokiu 16. března 2023.

Tokio - Japonsko a Jižní Korea se na dnešním summitu dohodly, že obnoví pravidelné návštěvy svých vůdců a podniknou kroky k vyřešení několik let trvajícího obchodního sporu. Japonský premiér Fumio Kišida setkání označil za "velký krok" na cestě k obnově bezpečnostních a ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi, uvedla agentura AP.

Vůdci Japonska a Jižní Koreje již před jednáním v Tokiu slíbili, že nechají stranou dlouhé roky nepřátelství a často nelehkých společných dějin a budou těsněji spolupracovat na boji s bezpečnostními výzvami, kterým jejich region čelí. Obě země spojují rostoucí obavy z chování Číny na mezinárodní scéně i znepokojení kvůli raketám, které odpaluje Severní Korea, napsala agentura Reuters.

Návštěva jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola v Japonsku je první podobnou cestou za 12 let. Přichází přitom v den, kdy Severní Korea odpálila mezikontinentální balistickou raketu, která dopadla do Japonského moře mezi Korejským poloostrovem a Japonskem.

Právě otázka KLDR a toho, jak jí čelit, bylo jedním z hlavních témat vrcholné schůzky. "V této době je čím dál tím víc zapotřebí, aby (Jižní) Korea a Japonsko spolupracovaly," uvedl Jun ve středečním rozhovoru a zmínil právě severokorejskou raketovou hrozbu. K dalším tématům jednání patřila Čína. Právě chování těchto dvou zemí podle pozorovatelů vedly Japonsko a Jižní Koreu, dva tradiční spojence USA, aby hledaly cestu k bližším vztahům, a to včetně těch obranných.

"Dnešní setkání s premiérem Kišidou má zvláštní význam. Jeho cílem je dát obyvatelům našich dvou zemí vědět, že jihokorejsko-japonské vztahy, které zažily složité časy kvůli různým nevyřešeným problémům, jsou na svém novém začátku," řekl jihokorejský prezident na úvod setkání s japonským premiérem. Dodal, že odpálení balistické rakety dlouhého doletu, které podnikla KLDR před jeho odletem do Tokia, ukazuje, že je "Severní Korea vážnou hrozbou nejen pro východní Asii, ale i pro mezinárodní mír a stabilitu".

Japonský premiér na úvod summitu oznámil, že země obnoví pravidelné návštěvy svých vůdců, které se nekonaly více než deset let. Na společné tiskové konferenci Kišida uvedl, že země souhlasily rovněž s obnovením dialogu týkajícího se obrany a strategických ministerských rozhovorů. Oba státy se zároveň shodly na restartování procesu třístranné komunikace mezi Japonskem, Jižní Koreou a Čínou.

"Právě tento týden začaly v Tokiu kvést třešně a po dlouhé zimní sezóně, i pokud jde o naše bilaterální vztahy, může dnes Japonsko poprvé po 12 letech uvítat jihokorejského prezidenta," prohlásil Kišida.

Vztahy Tokia a Soulu dlouho kalily spory týkající se historie. Jižní Korea ale tento měsíc oznámila, že odškodní občany, kteří museli vykonávat nucené práce za japonské okupace v letech 1910 až 1945. Odškodné bude platit korejská veřejná nadace, a tedy nikoliv japonské firmy, které k tomu v minulosti odsoudil korejský nejvyšší soud. Tento krok Tokio vnímá jako vstřícné gesto.

Zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi napomáhá i fakt, že se Japonsko rozhodlo zrušit omezení vývozu některých materiálů do Jižní Koreje. Soul v reakci na to stáhne svou stížnost u Světové obchodní organizace (WTO). Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obchodu.

Japonsko se rozhodlo omezit vývoj některých materiálů využívaných v technologickém průmyslu do Jižní Koreje v roce 2019. Následně i vyřadilo svého dlouholetého spojence ze seznamu preferovaných obchodních partnerů. Opatření, které mělo Japonsku lépe umožnit kontrolovat vývoz zvláště některých citlivých materiálů, přišlo tehdy právě v době pře o kompenzace za nucenou práci Korejců pro Japonsko během druhé světové války. Tokio svůj krok označilo za legitimní rozhodnutí, které neodporuje pravidlům volného obchodu, a zároveň odmítlo, že by opatření souviselo se sporem týkajícím se náhrad za válečné práce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď