Lídři institucí EU diskutovali o procesu ekonomické obnovy

foto Jednání představitelů Evropské unie.

Reprezentativní skupina panelistů varovala před zhoubnými hospodářskými dopady pandemie nového typu koronaviru. Současně však zdůraznila,že krize nabízí příležitost pro přestavbu a modernizaci ekonomik členských států EU.

Panel, který zahájil výroční Týden Evropského parlamentu, během něhož probírají členové EP a národních zákonodárných sborů hospodářská témata, přivítal tentokrát předsedy Evropského parlamentu, portugalské vedení parlamentu (Portugalsko právě předsedá Radě EU), šéfa Evropské rady, Evropské komise, OSN, Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky.

Předseda EP David Sassoli uvedl, že současná mizérie, vyvolaná pandemií, byla a je přímým důsledkem ekonomického systému, založeného na maximálním vytěžování zdrojů. Vzniklé problémy tak důrazně varují před neudržitelností tohoto modelu. Evropské finance EU a revize dosavadních hospodářských politik budou podle něj významnými faktory v procesu obnovy a transformace.

Šéf portugalského parlamentu Ferro Rodrigues zmínil potřebu přehodnotit nástroje ekonomických politik v EU, aby nebylo zmařeno kýžené oživení. Pokrok musí být proveden jak na unijní úrovni, tak na úrovni národních stupních.

Výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová varovala před nerovnosti v jednotlivých státech v následné etapě hospodářské obnovy, včetně samotné EU. Zdůraznila, že tento stav, nebude-li včas rozpoznán, může vést k výrazné divergenci a zpomalenému přibližování ekonomik v příštích desetiletích.

Předseda Evropské rady Charles Michel vyzval, aby byl proces oživování založen na plnění klimatických a digitálních priorit. Evropské fondy a politiky, vytvořené pro boj s pandemií, musí brát v potaz potřeby mladé generace, které utrpěla v současné situaci výraznou újmu.

Šéfka komise Ursula von Der Leyenová zdůraznila potenciál opatření v nástroji Next Generation EU na podporu ekonomického oživení, která považuje za klíčová v nastavení zelenějších, digitálnějších a celkově efektivnějších evropských ekonomik. Dodala, že národní parlamenty by měly sehrát konstruktivní roli v přetavení těchto finančních zdrojů v lokální hospodářské růsty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď