Lídři G20 varovali před hrozbou recese a vyzvali ke spolupráci

foto Ilustrační foto - Summit velkých světových ekonomik G20 hostí japonská Ósaka.

Rijád - Saúdskoarabský král Salmán dnes vyzval lídry největších světových ekonomik G20, aby na pandemii způsobenou koronavirem reagovali efektivně a koordinovaně. K výzvě ke spolupráci se na summitu, který se konal prostřednictvím videokonference, připojil také čínský prezident Si Ťin-pching. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.

"Musíme obnovit důvěru ve světovou ekonomiku," uvedl v úvodu král Salmán, který letos G20 předsedá. "Navzdory důležitosti reakcí jednotlivých zemí, je naší povinností posílit spolupráci a koordinaci ve všech aspektech přijatých hospodářských opatření," doplnil s tím, že je také nutné pomoci rozvojovým zemím, aby byly schopny lépe koronaviru a jeho následkům čelit.

Čínský prezident Si na videokonferenci zdůraznil, že státy by měly spojit síly v zavádění makroekonomických opatření, aby se zabránilo globální recesi v důsledku koronaviru. Zdůraznil, že stabilita globálního průmyslového dodavatelského řetězce musí být zachována, a vyzval členské země G20, aby snížily cla, odstranily překážky a usnadnily obchod. Uvedl také, že Čína zintenzivní dovoz a zvýší zahraniční investice. Podle jeho slov bude také i nadále vést proaktivní fiskální a obezřetnou měnovou politiku.

Americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron a další lídři G20 se dnes zúčastnili videokonference s cílem koordinovat boj s bezprecedentní hrozbou recese způsobenou dopadem pandemie na světovou ekonomiku.

Macron s Putinem podle Reuters hovořili o koordinaci repatriace občanů, o přepravě zdravotnických potřeb a opatřeních zavedených proti šíření koronaviru.

Pandemie koronavirem způsobeného onemocnění COVID-19 již významně zasáhla několik ekonomik G20, zejména pak Itálii, kde nemoci podlehlo už více než 7500 lidí.

Summit se uskutečnil poté, co americký Senát schválil balíček na podporu americké ekonomiky o výši 2,2 bilionu dolarů (55,4 bilionu Kč) a Německo se zavázalo, že dá na podporu ekonomiky jeden bilion eur (27,6 bilionu Kč), což je asi 30 procent hrubého domácího produktu. Česká republika kvůli pandemii zpětinásobila návrh rozpočtového deficitu na letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je pátek 3. dubna 2020

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď