Lídři EU vyzvali Británii k ústupkům, chtějí dále jednat

foto Francouzský prezident Emmanuel Macron (třetí zprava) při rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou na summitu EU v Bruselu.

Brusel - Dosavadní jednání s Británií neumožňují uzavření dohody o budoucích vztazích Spojeného kráovství s evropským blokem a rozhovory by měly pokračovat i v následujících týdnech. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, které na summitu v Bruselu o posledním vývoji informoval hlavní unijní vyjednávač s Brity Michel Barnier. Šéfové států a vlád se usnesli, že unie bude dál postupovat podle dosavadní strategie, a vyzvali Londýn, aby učinil "nutné kroky" k uzavření dohody. Členské státy EU, jejich instituce i firmy by se však zároveň měly začít intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně rozhodu evropského bloku s Británií bez dohody, shodl se summit v přijatých závěrech.

Členské státy EU, jejich instituce i firmy by se však zároveň měly začít intenzivněji připravovat na všechny varianty včetně rozchodu evropského bloku s Británií bez dohody, shodl se summit v přijatých závěrech. Hlavní britský vyjednávač David Frost prohlásil, že je výsledkem schůzky lídrů zklamán a že premiér Boris Johnson oznámí svůj postoj k dalším jednáním v pátek.

Spojené království opustilo EU v lednu a obě strany se od té doby neúspěšně snaží sblížit postoje v několika klíčových sporných tématech týkajících se budoucích vztahů. Pokud k dohodě nedospějí do konce roku, vzájemný obchod zkomplikují cla a kvóty.

Johnson původně označoval dnešní summit za mezní termín, do něhož chtěl mít o osudu dohody jasno. Unijní vůdci však dnes potvrdili Barnierův mandát k jednáním v dalších týdnech.

"Uděláme pro dohodu vše, co bude v našich silách, ale ne za jakoukoli cenu," řekl novinářům po jednání s lídry unijních zemí Barnier s tím, že EU bude jednat do "posledního možného dne". Politici podle něj zdůraznili, že jsou v pohledu na další vývoj jednotní.

Přijaté usnesení přitom klade důraz na to, aby Barnier zastával dosavadní pozici zvláště ohledně tří sporných otázek: rovná pravidla hospodářské soutěže, dohled nad dodržováním smluv a právo rybolovu v britských vodách. Zvláště v posledním bodě Británie jakýkoli kompromis odmítá.

"Chceme, aby se hrálo férově... Británie se rozhodla opustit EU a pokud chce získat přístup na jednotný trh bez cel a kvót, musí učinit vstřícné kroky," prohlásil Barnier s tím, že pro Brusel je zásadní podmínkou dodržení unijních standardů hospodářské soutěže. Pokud se Británie bude v některých pravidlech chtít lišit, může to přinést určitá omezení, dodal.

Vyjednávací týmy by podle něho v ideálním případě mohly dospět ke shodě ve třech zmíněných otázkách příští týden. Sedmadvacítka unijních zemí je jednotná v podpoře skupiny států v čele s Francií odmítajících jakékoli ústupky ze současných práv na rybolov v britských vodách. Barnier prohlásil, že Británie musí respektovat požadavky unijních zemí i v této oblasti a že případný kompromis musí být "udržitelný a oboustranně přijatelný".

Vrcholní politici se při příchodu na dnešní jednání nechávali slyšet, že stále chtějí dohodu s Británií, nikoli však za každou cenu. V závěrech summitu proto vyzvali Evropskou komisi, aby včas přichystala "jednostranná a dočasná opatření", která by zmírnila dopad případného krachu jednání.

Frost na přijaté závěry zareagoval na twitteru slovy, že je překvapen tím, že "všechny budoucí kroky musejí vzejít od Spojeného království". "To je neobvyklý způsob, jak vést vyjednávání," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pátek 30. října 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď