Lídři EU budou o fondu obnovy jednat 19. června na dálku

foto Ilustrační foto - Předseda Evropské rady Charles Michel

Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou o fondu obnovy a příštím víceletém rozpočtu EU jednat na dálku. Oznámil to dnes mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, podle něhož 19. června Michel svolá už pátý videosummit unijních špiček od vypuknutí koronavirové krize. Podle diplomatů je však málo pravděpodobné, že by při komplikovaném virtuálním jednání mohli političtí vůdci dospět k zásadní dohodě.

"Bude to důkladná příprava na další summit v pozdějším termínu, který by měl být pokud možno už osobním setkáním," uvedl dnes na twitteru k červnové videokonferenci Michelův mluvčí Barend Leyts.

Šéf unijních summitů v současnosti na dálku probírá s vedoucími politiky zemí jejich pohled na návrh rozpočtu na období 2021 až 2027, který Evropská komise svázala s fondem obnovy obsahujícím tři čtvrtě bilionu eur (přes 20 bilionů korun). V názorech na balík, jehož financování chce Brusel zajistit bezprecedentní půjčkou, jsou zatím státy rozděleny. To hodlá Michel vyřešit osobním setkáním, které však zatím kvůli koronavirovým omezením lídři odložili přinejmenším na červenec.

Unijní činitelé i diplomaté soudí, že bez jednání tváří v tvář nebude možné výrazně kupředu posunout téma, které podle mnohých ovlivní budoucnost EU. Čtveřice dosavadních videokonferencí lídrů ve sporných tématech spojených se společnými unijními penězi nevedla k jasným závěrům.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď