Fiala: Debata o podpoře stavebního spoření je na místě. KDU její ukončení odmítá

foto Pracovní setkání ministrů vlády Petra Fialy (ODS) k situací v energetice, 16. srpna 2022, zámek Liblice u Mělníka.

Praha - Diskuse koalice o případné změně státní podpory stavebního spoření a efektivitě dalších obdobných nástrojů je podle premiéra Petra Fialy (ODS) na místě. Je to podle něj v době inflace nejlepší cesta, jak nalézt pomoct nejpotřebnějším. Novinářům před neoficiálním jednáním vlády současně řekl, že žádný závěr ani konkrétní návrh není na stole. Vedení vládních lidovců v dnešním usnesení odmítlo ukončení státní podpory u stavebního spoření a důchodového spoření.

Možné snížení či úplné zrušení příspěvku ke stavebnímu spoření, který nyní činí maximálně 2000 korun ročně, připustil v neděli v České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v souvislosti se snahou hledat úspory ve státním rozpočtu na příští rok.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je debata o změně příspěvku na místě, koaliční strany jsou ale na jejím počátku.

"Dosavadní podpora by se dala například přesměrovat na investice do energetických úspor, aby co nejvíce domácností mělo svůj nezávislý zdroj energie, který je nejen ekologičtější, ale i levnější. Nicméně nechci předjímat, debata o tom se teprve začíná vést," sdělila ČTK. Názor koaličních Pirátů a STAN ČTK zjišťuje.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Petra Hladíka není možné zrušit podporu stavebního spoření, dokud se nenalezne jiné řešení. "Obzvlášť v takto těžké době. Změna by se negativně mohla dotknout až 3,2 milionu lidí," uvedl v tiskové zprávě. Předsednictvo lidovců v usnesení uvedlo, že odmítá ukončení státní podpory u stavebního i důchodového spoření.

Stanjura v neděli ČT řekl, že v rámci diskusí se o snížení či zrušení státního příspěvku na stavební spoření uvažuje. "Je to věc, kterou budeme zvažovat," řekl. Ze státního rozpočtu na podporu stát posílá ročně kolem čtyř miliard korun. Za rok 2021 to bylo 4,2 miliardy korun. Státní podpora na stavebním spoření činí ročně maximálně 2000 korun. Stavební spořitelny evidují zhruba 3,3 milionu smluv o stavebním spoření.

Podle Národní rozpočtové rady může omezení státní podpory u stavebního spoření vést k nápravě nerovnováhy veřejných financí. Na druhou stranu podle Asociace českých stavebních spořitelen takový krok povede k poklesu zájmu o spoření v rámci stavebního spoření, což by následně snížilo nabídku úvěrů na bydlení, včetně žádaných investic do zateplení a zvýšení energetické efektivity. Podle některých odborníků by zrušení podpory mohlo znamenat konec tohoto finančního produktu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď