Lidovci kritizují návrh na změnu protidrogové politiky

foto Ilustrační foto - Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Praha - Lidovci kritizují záměr vlády převést odbor národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila pod ministerstvo zdravotnictví. Mohlo by to poškodit Českou republiku v oblasti drogové prevence a léčby závislostí, řekl dnes ve Sněmovně předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. V pondělí vládu kvůli tomuto záměru kritizovali i Piráti.

Podle Bartoška může vláda svým záměrem zničit dvě desetiletí dobré praxe v oblasti prevence a léčby závislostí. Problematika podle lidovců přesahuje jeden resort a řeší nejen zdravotnické aspekty, ale i pohledy, ke kterým jsou příslušná ministerstva práce a sociálních věcí nebo vnitra. "Jedná se jednoznačně o mezioborovou záležitost," řekl Bartošek.

"V případě, že stávající vláda tento krok udělá, reálně hrozí, že se zhorší situace v oblasti návykových látek a prevence. Reálně hrozí, že může dojít k vzestupu konzumace návykových látek právě díky tomu, že se poškodí odbornost a kompetence této rady vlády," řekl.

Záměr kabinetu, který už schválil svou demisi, kritizovali v pondělí i Piráti. Podle nich by se přesunem omezily kompetence odboru. Nebylo by také jisté, zda by se dál na terénní služby a prevenci neziskovým organizacím poskytovaly dotace. Piráti se domnívají, že by změna mohla ohrozit dobré jméno českého přístupu k protidrogové problematice v zahraničí.

Podle informací ČTK by odbor protidrogové politiky měl spadat pod ministerstvo zdravotnictví od dubna. Zatím není jasné, jakou by měl mít podobu a zda by v jeho čele dál zůstal protidrogový koordinátor Vobořil. Podle něj vláda o fungování odboru protidrogové politiky ještě nerozhodla.

Odbor protidrogové politiky prosazuje vyvážený přístup, který zahrnuje represi, prevenci a léčbu. Pod Vobořilovým vedením se větší důraz začal klást nejen na řešení problémů s nelegálními drogami, ale i s těmi legálními a s hazardem. Vobořil dlouhodobě poukazuje na nadměrné pití alkoholu v Česku, kritizuje hlavně snadný přístup dětí k alkoholickým nápojům. Postavil se před časem proti návrhu na snížení DPH u piva, s nímž přišel Babiš. Už před podzimními sněmovními volbami Vobořil řekl, že pokud zůstane ve funkci, bude prosazovat zvýšení daní na alkohol.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď