Lidovci chtějí vyzvat vládu, aby upustila od omezení dávek - videopřenos

foto Schůze Sněmovny v Praze, Sněmovna - ilustrační foto.

Praha - Lidovci chtějí na čtvrteční mimořádné schůzi Sněmovny vyzvat vládu, aby upustila od omezení dávek na bydlení, které připravuje ministerstvo práce. KDU-ČSL věří, že se podaří schválit program schůze a bude možné o věci jednat, řekl dnes novinářům šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek. Poslanci nejsilnějšího klubu ANO podle něj jsou připraveni o věci diskutovat. S mimořádnou schůzí ale nesouhlasí ČSSD, i když má vůči záměrům ministerstva práce výhrady.

KDU-ČSL společně s Piráty, STAN a TOP 09 svolala mimořádnou schůzi kvůli záměru ministerstva práce omezit dostupnost příspěvku a doplatku na bydlení. V návrhu usnesení pro schůzi, který dnes představili, vyzývají vládu v demisi, aby od záměru upustila. "Je to zaměřeno proti těm nejchudším," řekl dnes poslanec Jan Čižinský (KDU-ČSL). Podle něj se navíc opatření mine s cílem omezit takzvaný obchod s chudobou, protože kvůli omezení dávek víc lidí bude muset opustit byty a odstěhovat se na ubytovny.

Videopřenos z TK stran a hnutí ze Sněmovny od 11:00

Lidovci chtějí, aby případnému omezení dávek předcházelo přijetí zákona o sociálním bydlení a jeho uvedení do praxe. Hodlají kabinet také vyzvat k tomu, aby vytvářel vhodné podmínky pro stěhování lidí z ubytoven soukromých provozovatelů.

Bartošek vyjádřil přesvědčení, že se podaří najít dostatečnou podporu ve Sněmovně pro konání schůze i pro přijetí závěrečného usnesení. Rozhodující podle něj bude postoj ANO. Největší poslanecký klub dal jasně najevo, že chce, aby se diskuse ve Sněmovně uskutečnila, řekl Bartošek.

Proti konání schůze je ČSSD, která nepovažuje debatu ve Sněmovně za nejlepší způsob řešení problému. Návrh ministerstva práce nicméně sociální demokraté považují za problematický. Mohl by podle nich připravit o bydlení přes 13.000 lidí na ubytovnách a mít negativní dopady na víc než 200.000 domácností. Za problematické považují i dopady na obce, které by se musely starat o lidi, kteří by bydlení ztratili.

"Pokud bude mít sociální demokracie ministerstvo práce a sociálních věcí, uděláme vše pro to, aby se bytová problematika co nejdříve řešila komplexně," řekla novinářům poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD). ČSSD ve vnitrostranickém referendu hlasuje o vstupu do vlády s ANO, v případě vládního angažmá by jí podle dohody mělo ministerstvo práce připadnout.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď