Lidovci a STAN vyjadřují podporu Jiřímu Drahošovi

foto Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš se 13. ledna 2018 v Praze raduje z postupu do druhého kola prezidentských voleb, v kterém se utká se současnou hlavou státu Milošem Zemanem.

Praha - Lidovci a Starostové a nezávislí vyjadřují podporu Jiřímu Drahošovi. Předseda STAN Petr Gazdík poděkoval všem Zemanovým vyzyvatelům za férovou a věcnou kampaň a požádal je o podporu Drahoše. První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka navíc vyjádřil přesvědčení, že Drahoš může Zemana porazit. Předseda ODS Petr Fiala je přesvědčen, že voliči za dva týdny "ukončí toto nepříliš šťastné období". ODS před volbami žádného kandidáta oficiálně nepodpořila, dávala ale najevo, že si nepřeje pokračování Zemana v čele státu.

Spokojenost s výsledky prvního kola dal najevo i bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který měl se Zemanem spory. "Lidi, výsledky prvního kola jsou jak živá voda! Už dlouho jsem z ničeho takovou radost neměl. Cesta ke změně se otvírá! Pane profesore, do toho!" napsal na twitteru.

 

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) doufá, že ve druhém kole prezidentských voleb zvítězí někdejší šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Na twitteru napsal, že by v něm Česko získalo slušného, důstojného, respektovaného a energického prezidenta. Vztahy dvou bývalých předsedů sociální demokracie Sobotky a prezidenta Miloše Zemana se minulý rok znovu vyhrotily mimo jiné kvůli situaci kolem loňských plánů Sobotky na demisi vlády.

Sobotka v gratulaci na sociální síti Zemana vůbec nezmínil. "Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k jasnému postupu do druhého kola prezidentské volby. Věřím, že v něm uspěje a Česko získá slušného, důstojného, respektovaného a energického prezidenta," uvedl.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil vyzval na twitteru demokratické síly k součinnosti před druhým kolem prezidentských voleb. Je podle něj třeba podpořit Drahoše.

Piráti nejprve chtějí pro druhé kolo voleb udělat vnitrostranickou anketu a pokud budou její výsledky výrazné, zváží podporu některého z postupujících kandidátů. Předseda strany Ivan Bartoš, který nyní volil Hilšera, sám dá v druhém kole, byť s výhradami, hlas Drahošovi.

Naopak šéf KSČM Vojtěch Filip bude dál podporovat Zemana. Společné stanovisko před druhým kolem prezidentských voleb zatím KSČM nepřijala. Zemana před druhým kolem podpořil i předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Drahoš podle něj nemá názory ani vize a nepřesvědčil v prvním kole ani většinu antizemanovců.

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec pogratuloval na twitteru Zemanovi k vítězství a Drahošovi k postupu do kola druhého. Dodal, že doufá v to, že mobilizace pro druhé kolo bude v duchu fair play, jako to bylo v kampani doposud. Podobný vzkaz poslal na stejné sociální síti i místopředseda ČSSD a Sněmovny Jan Hamáček.

ČSSD svůj postoj k prezidentským volbám několikrát měnila. Původně plánovala podpořit některého kandidáta v referendu, nakonec se oficiálně nevyslovila pro nikoho. Chovanec v pátek při volbách v Plzni řekl, že volil Zemana. Uvedl, že Zeman pomáhá českému průmyslu v zahraničí, mluví s občany a má zájem o ČR.

Bývalý prezident Václav Klaus podpořil po prvním kole voleb svého nástupce Zemana. Lidé, co pro současného prezidenta hlasovali, podle Klause prokázali, že nechtějí poklonkovat cizím zájmům. Ve vyjádření pro ČTK mluvil Klaus také o "militantní protizemanovské propagandě", která podle něj před volbami probíhala.

Zemanovi voliči podle Klause ukázali, že jim jde o Česko. "Ne o poklonkování cizím zájmům a ne o vyvolávání chaosu a diskontinuity za každou cenu. Řekli tím, že nechtějí masovou migraci a z ní plynoucí nebezpečí likvidace evropské a spolu s ní i české kultury, tradic a hodnot. Obávám se, že kandidát, který v prvním kole obsadil druhé místo, toto nebezpečí necítí a nebude mu umět čelit," uvedl Klaus.

"Miloš Zeman vyhrál ve všech krajích Čech, Moravy a Slezska, kromě Prahy. Věřím, že venkov - nikoliv pražská kavárna - rozhodne i kolo druhé," reagoval Klaus na skutečnost, že Zeman zvítězil ve 13 krajích. Jeho soupeř pro druhé kolo Jiří Drahoš vyhrál v Praze a také mezi voliči hlasujícími v zahraničí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď