Lidem se dnes otevře na 200 zahrad a parků po celé ČR

foto Ilustrační foto - Studenti Ústavu nábytku designu a bydlení Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně přichystali land-artovou výstavu v arboretu univerzity (na snímku z 6. června 2018). Exponáty jsou vytvořeny ze slámy a souvisejí s příběhem o Noemově arše. Výstava potrvá do 20. června.

Praha - V Česku stejně jako v dalších evropských státech dnes začíná Víkend otevřených zahrad, při kterém mohou lidé objevovat krásy běžně přístupných i nepřístupných míst. Zájemci si letos mohou k prohlídce vybírat z téměř dvou stovek míst, jsou mezi nimi zámecké, klášterní i školní zahrady a parky, arboreta, květinové farmy, komunitní prostory nebo historické hřbitovy. Ve většině je připraven i speciální program často v podobě komentované prohlídky.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikl ve Velké Británii v roce 1998 a koná se vždy druhý červnový víkend. Česko se k akci připojilo v roce 2010 a zapojují se do ní i běžně navštěvovaná místa, ale s doplňkovým programem. Organizátoři chtějí zvýšit povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech a současně jim představit příběhy a tajemství jednotlivých zelených zákoutí.

Například v Plzni se tak lidé dostanou do atraktivních areálů prvorepublikové Luftovy zahrady, na nepoužívaný historický hřbitov Všech svatých, do arboreta Sofronka, které obsahuje evropsky unikátní kolekci borovic, nebo vodní zahrady pod hrází Boleveckého rybníka. Na Vysočině, která patří mezi kraje s nejpestřejší nabídkou míst, se k akci připojí i téměř hektarové arboretum v Třešti a hrad Kámen s historickým parkem. V Praze si zájemci mohou prohlédnout několik komunitních zahrad, urnový háj na Zbraslavi nebo soukromou ukázkovou přírodní zahradu v Uhříněvsi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď