Lidem bude za nevyžádaná obchodní sdělení hrozit pokuta až 100.000 Kč

foto České bankovky, koruny, muzeum České národní banky, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresáta bude lidem hrozit pokuta až 100.000 korun. Firmy se za toto provinění vystaví stejně jako dosud až desetimilionové sankci. Sankce za nevyžádaná obchodní sdělení bude ukládat Úřad pro ochranu osobních údajů. Počítá s tím novela o některých službách informační společnosti, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Předloha převádí do českého zákona pravidla nového evropského nařízení, které se týká problémů při poskytování zprostředkovatelských služeb na internetu. Nabude účinnosti 15. dnem po zveřejnění ve sbírce.

Novou dozorovou pravomoc získá novelou Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Bude spočívat v dozoru nad povinnostmi vyplývajícími z evropského nařízení, které upravuje on-line zprostředkovatelské služby.

Sněmovní hospodářský výbor do novely prosadil úpravu, podle níž ČTÚ v případě méně závažného porušení vždy upozorní poskytovatele zprostředkovatelských služeb nebo poskytovatele internetového vyhledávače na jeho pochybení a vyzve jej k nápravě do 15 dnů. Pokud by pochybení napraveno nebylo, měl by ČTÚ projednat provinění jako přestupek.

Novela má zabránit diskriminaci aplikací malých a středních podniků ve prospěch aplikací velkých firem poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb. Řeší také neodůvodněné odstranění podniku z elektronického tržiště nebo jeho špatné umístění ve výsledcích vyhledávání a hodnocení a řazení ve výsledcích vyhledávání. Tato provinění mají být nově také zařazena pod desetimilionovou sankci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 5. června 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď