Lidé v Ústeckém kraji vnímají negativně agenturní pracovníky

foto Ilustrační foto - Úřad práce v Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem - Lidé v Ústeckém kraji vnímají negativně působení zahraničních agenturních dělníků. Vyplývá to z výzkumu, jehož cílem je zmapovat sociální problémy obyvatel regionu. Při setkání vybraných skupin občanů z regionu se také ukázalo, že mladým lidem chybí komunitní centra a podpora v podnikání a že lidé s nízkými příjmy neumí využít sociální systém a roste u nich nebezpečí radikalizace. Výsledky výzkumu dnes představila Petra Francová z obecně prospěšné společnosti P3 - People, Planet, Profit.

Od začátku roku se potkalo při šesti setkáních v krajích v různých skupinách celkem 60 lidí. Matky handicapovaných dětí, lidé nad 50 let s nějakým znevýhodněním, mladí lidé či Romové a pracovníci z neziskových organizací se nejen svěřovali se svými problémy, ale také přinášeli nápady, jak je řešit. Z výzkumu vznikne analýza. Projekt po vedením britské kulturní organizace British Council se realizuje také v Moravskoslezském kraji.

"Napříč regionem se ukázalo, že lidé vnímají negativně působení zahraničních agenturních pracovníků na utváření místních sociálních vazeb," uvedla Francová. Dělníci nemají po práci žádnou náplň ve volném čase, nikdo s nimi systematicky nepracuje. "Navíc někde žijí na ubytovnách, které vznikly z původně zaměstnaneckých bytů," uvedla expertka na sociální podnikání. "Účastníci se shodli, že je to časovaná bomba," dodala. Zazněly také výčitky vůči velké podpoře nadnárodních korporací a malé podpoře drobných místních podnikatelů.

Jedním z překvapivých závěrů podle autorů projektu bylo to, že mezi ohroženými skupinami se objevili zástupci většinové společnosti s nižšími příjmy, kteří nemají dostatek informací o sociálních podporách nebo se stydí o ně požádat. V Ústeckém kraji nejsou podle Francové dobře propojeny informace úřadů s organizacemi a obyvateli.

Objevil se také problém exekucí. V Ústeckém kraji je z celé České republiky nejvyšší podíl lidí nad 15 let v exekuci. "Bylo by dobré zajistit poradenství a pomoc při oddlužení obyvatelům přímo v terénu," uvedla Francová. Naopak jako problém nebyla ve skupinách podle Francové vnímána etnicita.

Při setkávání zaznělo také několik nápadů například na podporu výchovy k podnikavosti na druhém stupni základních škol, žádost o větší propojení škol s praxí, možnost vzniku platformy pro sdílení informací, ale třeba i pomůcek pro handicapované. Na podrobnou analýzu výzkumu by měly navázat další projekty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 19. února 2020

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď