Lidé v říjnu utráceli za domácí mazlíčky o polovinu víc než loni

foto Ilustrační foto - Cestující v ochranných rouškách proti koronaviru se psem ve vagonu pražského metra na snímku pořízeném 6. listopadu 2020 ve stanici Vyšehrad.

Praha - Lidé utráceli v prodejnách chovatelských potřeb a krmiv pro domácí zvířata v říjnu podle statistik platebních karet o polovinu více než před rokem. Jak vyplývá z průzkumu Poštovní spořitelny, nějaké zvířecího mazlíčka mají dvě ze tří domácností v Česku. Průměrné měsíční výdaje na domácí zvíře činí přibližně 850 korun.

"Stejně jako na jaře v prvním nouzovém stavu výrazně rostla obliba nákupů sportovního vybavení, jako jsou kola, koloběžky a oblečení, tak podobným způsobem nynější nouzový stav přinesl výrazný růst u domácích zvířat. Je patrné, že karanténa chovu zvířat a péči o ně evidentně prospívá," uvedl ředitel Poštovní spořitelny Přemysl Hanzelka.

V českých domácnostech podle průzkumu lze nalézt nejčastěji psa (42 procent) a kočku (26 procent). V každé desáté domácnosti mají rybičky a v každé dvacáté chovají králíka. Psi a kočky v průměru vyjdou své majitele na 950 korun měsíčně. Křeček znamená náklady na krmení a péči průměrně 420 korun. Náklady se liší i regionálně. Zatímco obyvatelé hlavního města uvádějí průměrné výdaje na mazlíčka 980 korun, lidé bydlící na Moravě v průměru 777 korun.

Průzkum sledoval i to, z jakého popudu si domácnosti nového spolubydlícího pořizují a kdo se o něj nakonec stará. Na 35 procent domácností se rozhodne pro mazlíčka kvůli potomkům. Skutečně se o něj pak ale stará pouhá čtvrtina z dětí, které si zvířátko přály. Trochu podobné je to i v partnerském svazku. Pokud si jeden z dvojice přeje nějaké zvířátko, v polovině případů starost o něj nakonec zbude na druhého partnera.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď