Lidé v Praze přivítali kardinála Berana po padesátiletém exilu - záznam videopřenosu

foto Kardinál Dominik Duka sloužil 21. dubna 2018 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mši u příležitosti repatriace ostatků kardinála Josefa Berana (na portrétu).

Praha - V Praze věřící, zástupci církví i poutníci v sobotu přivítali kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se do vlasti vrátily po téměř padesátiletém spočinutí v exilu. Úsilí o repatriaci ostatků dovršil letos na jaře svým povolením papež František, který k dnešnímu ceremoniálu zaslal českým věřícím dopis. Mši ke cti sv. Vojtěcha, úzce spjatého s kardinálem Beranem, sloužil v poledne v katedrále sv. Víta pražský arcibiskup, Beranův nástupce v této pozici, kardinál Dominik Duka.

Duka ve svém kázání stavěl vedle sebe osudy sv. Vojtěcha a kardinála Berana. "Obhajoba lidské svobody, zápas s otroctvím spolu s vytrvalým úsilím o láskyplné rodinné soužití, jako i o pravdivost života duchovních. To byl misijní program obou našich velkých exulantů," uvedl.

Kardinál Dominik Duka (uprostřed) sloužil 21. dubna 2018 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha mši u příležitosti repatriace ostatků kardinála Josefa Berana. Připomněl ale také, že ve chvíli, kdy se v katedrále připomíná osud politického vězně dvou totalitních režimů, jímž Beran je, účastní se prezident Miloš Zeman sjezdu komunistů. "Strany, která se přes volební porážku dožaduje stále většího podílu na moci. Je to velmi zřetelné znamení hodiny, v níž se náš národ nachází. A o to větší zodpovědnost připadá hlavě státu, aby zaznělo rozhodné slovo," řekl Duka a sklidil bouřlivý potlesk.

V závěru bohoslužby zaznělo 19 pomalých úderů na zvon Zikmund, největší v katedrále i v celé zemi. Počet úderů symbolizuje součet let, která Beran strávil jako vězeň nacistického a komunistického režimu.

Z baziliky Panny Marie v areálu pražského Strahovského kláštera vyšlo 21. dubna 2018 smuteční procesí s ostatky kardinála Josefa Berana. Kočár s rakví (na snímku) veze šestispřeží kladrubských vraníků. Průvod míří na Hradčany, kde bude rakev 23. dubna uložena v katedrále sv. Víta do nově zřízeného sarkofágu v kapli sv. Anežky. Bohoslužbě předcházelo smuteční procesí ze Strahovské baziliky, kde ostatky kardinála Berana spočívaly od pátečního večera. Předtím je přivezl armádní speciál z Říma, kde byly uloženy v papežské hrobce v bazilice sv. Petra. Dnešního procesí se účastnily stovky poutníků, rakev s ostatky kardinála Berana vezlo šestispřeží kladrubských vraníků. V zástupu šli biskupové a další duchovní, maltézští rytíři, orlové, sokolové, rodina kardinála Berana, poutníci a zástupci akademické obce.

Ze Strahova procesí prošlo kolem Lorety na Hradčanské náměstí, kde byla rakev na chvíli umístěna v Arcibiskupském paláci. Liturgický průvod pak rakev doprovodil do katedrály, před rakví byla nesena svatovojtěšská berla, za rakví šel Duka, který nesl lebku sv. Vojtěcha.

Poutníci zaplnili katedrálu už hodinu před začátkem bohoslužby, obsadili místa k sezení, mnozí stáli. Bylo mezi nimi plno rodin s malými dětmi, často přišli i pravděpodobní pamětníci kardinála Berana. Mše, která začala po 11:00, se sloužila i ve znakové řeči. Kardinál Beran byl totiž mimo jiné ředitelem ústavu hluchoněmých v Krči.

Během bohoslužby byla rakev umístěna před oltářem a v jeho blízkosti byla vystavena i lebka svatého Vojtěcha. V závěru smutečního ceremoniálu byla rakev přenesena do kaple sv. Anežky, kam mohou lidé přicházet vyjádřit kardinálu Beranovi úctu. V pondělí 23. dubna, na svátek sv. Vojtěcha, bude v této kapli uložena do sarkofágu.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď