Lidé v Hongkongu vyšli do ulic; policie střílela do vzduchu

foto Fotografie zesnulého studenta Alexe Chowa na pietním místě v areálu hongkongské vědeckotechnické univerzity (snímek z 8. listopadu 2019).

Hongkong - Tisíce demonstrantů dnes vyšly do ulic na nejméně devíti místech v Hongkongu, aby vyjádřily nespokojenost s policií a uctily památku studenta, který v noci na pondělí spadl ze střechy krytého parkoviště při zásahu policistů a dnes v nemocnici zemřel. Bezpečnostní složky na jednom z protestních míst musely použít varovné výstřely, napsal hongkongský list South China Morning Post.

Kampus hongkongské vědeckotechnické univerzity, kterou zesnulý Alex Chow navštěvoval, dnes také poničili nespokojení studenti. Zdemolovali tamní pobočku Starbucks a obchod a pomalovali rezidenci prezidenta univerzity, který podle nich nedostatečně odsoudil policejní zákrok, jež vedl k Chowově smrti.

Jde o jedno z mála úmrtí, která jsou nějakým způsobem spojena s pětiměsíčními protestními akcemi, při nichž lidé v Hongkongu požadují demokratické reformy, napsala agentura AP.

Odpoledne a večer tamního času se následně do ulic vydaly tisíce rozhořčených demonstrantů s obličeji zakrytými maskami a požadovaly rozpuštění policejních složek a volaly po pomstě. Někteří lidé nesli bílé květiny a transparenty s nápisem "Hongkong je policejní stát". Protestující rovněž žádali spravedlnost pro zemřelého studenta a nadávali hlídkujícím policistů, které nazývali vrahy, uvedla agentura Reuters.

V hustě obydlené čtvrti Mong Kok protestující obsadili ulici Nathan Road, stavěli zde barikády a zapalovali ohně. Zničili také nedalekou stanici metra a podle policie zde došlo nejméně ke třem výbuchům. Jedno z výbušných zařízení se policie pokoušela odpálit pomocí robota, napsala Reuters.

Na jihu poloostrova Kowloon policie proti demonstrantům vypálila do vzduchu varovné výstřely, když ji obklopil rozzuřený dav. "Na křižovatce ulic Nathan Road a Hamilton Street skupinu detektivů obklíčili protestující. Protože měl dav početní převahu, jeden z policistů vystřelil do vzduchu. Nikdo nebyl zraněn," citoval South China Morning Post policejní zdroj. Demonstranti se střetli s policií i v nákupní čtvrti Causeway Bay.

Dvaadvacetiletý Chow spadl v noci na pondělí ze střechy třetího patra parkovacího domu, když policie na místě zasahovala slzným plynem proti davu protivládních demonstrantů. Příčina studentova pádu nebyla stanovena, incident ale prohloubil odpor k policejním silám, které jsou obviňovány z příliš tvrdého postupu proti účastníkům protestů. Chow byl od pádu v kómatu. Zemřel dnes ráno, oznámily nemocniční zdroje bez podrobností.

Podle policie mladík s největší pravděpodobností skočil dolů z vyššího poschodí parkovacího domu, nicméně nevyloučila možnost, že se student zřítil, když prchal před slzným plynem, který policisté krátce předtím začali v parkovacím domě rozprašovat. Policejní síly ale uvedly, že slzný plyn nestříkaly na demonstranty z bezprostřední blízkosti.

Tvrzení, že policisté mladíka shodili dolů a úmyslně zdržovali příjezd sanitky, policie rezolutně odmítla. Bezpečnostní kamery incident nezachytily.

Hongkongská vláda vyjádřila nad smrtí studenta "velký zármutek a politování". "Policie již dříve uvedla, že přikládá tomuto případu velkou důležitost a že vede důkladné vyšetřování s cílem zjistit, co se přesně stalo," uvádí vládní prohlášení.

Přestože demonstrace v poslední době často přerůstají v násilné střety, úmrtí bylo zaznamenáno jen málo. K obětem spojovaným s protesty patří například muž, který se zabil, když se snažil pověsit transparent, a žena, jež spáchala sebevraždu a v dopise na rozloučenou žádala stažení kontroverzního návrhu zákona, který by umožnil vydávání osob podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Úřady tento návrh, který stál u zrodu protestů, již stáhly, demonstranti však nadále požadují širší demokratické reformy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 28. května 2020

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď