Lidé v Brně uctili oběti komunismu, protestovali proti KSČM

foto Oběti komunistické totality přišlo 27. června 2018 uctít několik stovek lidí na náměstí Svobody v Brně. Zároveň vyjadřují nesouhlas s podílem KSČM na moci v Česku. Podporu komunistické strany očekává vláda ANO a ČSSD, kterou téhož dne jmenoval prezident Miloš Zeman.

Brno - Oběti komunistické totality přišlo na náměstí Svobody v Brně uctít nejméně 500 lidí. Zároveň vyjádřili nesouhlas s podílem KSČM na moci v Česku. Podporu komunistické strany očekává vláda ANO a ČSSD, kterou dnes jmenoval prezident Miloš Zeman. Podle účastníků demonstrace jde o prolomení polistopadového tabu. "Pandořina skříňka je otevřena," řekl hudebník a jeden ze zakladatelů Občanského fóra Michael Kocáb.

"Je velkou chybou, že nebyla v roce 1989 komunistická strana, tento zlořád, postavena mimo zákon," uvedla v projevu Zdena Mašínová, sestra protikomunistických odbojářů Mašínových. Má podle svých slov obavu o další generace, které možná čekají další těžké zkoušky.

Akci Nesouhlasíme s návratem komunistů k moci svolala iniciativa Společně Brno. Lidé zaplnili prostor mezi morovým sloupem, kde vzniklo pietní místo, tramvajovou tratí a ústím Zámečnické ulice. Městská policie Brno odhadla účast na 400 až 500 lidí, řekla ČTK mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková. Podle odhadu ČTK bylo lidí ještě o něco více.

Před začátkem akce zaznívala z reproduktorů jména lidí zabitých za totality na hranicích a popravených politických vězňů. Tváře některých z nich měli účastníci demonstrace na transparentech.

Dalšími transparenty vyjadřovali protestující nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem, objevily se také červené trenýrky, symbol spojený s odporem vůči prezidentu Zemanovi. "Buď komunismus, nebo pravda," stálo na jednom z transparentů.

Mezi řečníky byli zástupci různých politických stran. "Komunismus je svinstvo," řekl místostarosta Židenic Petr Kunc (TOP 09). "Myslela jsem si, že už se nikdy nebudeme muset setkávat na náměstích, abychom bojovali proti komunismu, a přesto tady dnes stojíme," uvedla Markéta Vaňková z ODS. "Nenechme je, aby se vrátili," řekl lidovecký náměstek primátora Petr Hladík. "Nechme je zapadnout do propadliště dějin, kam mají už 30 let patřit," doplnila Markéta Gregorová za Piráty.

Organizátoři akce poukazovali na to, že na rozdíl od jiných států se komunistická strana v Česku dostatečně nereformovala a snaží se relativizovat minulost. Připomínají také to, že Babiš ještě loni v říjnu spolupráci s komunisty nepřipouštěl, zatímco nyní je připravený opřít vládu o jejich podporu.

Pořadatelé nabádali veřejnost k účasti ve volbách do Senátu. "Stejně důležité jsou i komunální volby. Snažíme se přimět občany, aby vstupovali do lokální politiky a měnili politickou situaci tzv. odspoda," uvedla organizátorka Hana Strašáková.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je středa 19. června 2019

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď