Lidé v Brně slavili 80. narozeniny Bártka z Bromova orchestru

foto Narozeninový koncert hudebníka a člena původní formace Orchestru Gustava Broma Mojmíra Bártka (vpravo), 27. dubna 2022 v brněnském SONO Centru.

Brno - Osm stovek návštěvníků zaplnilo dnes Sono centrum v Brně na koncertu k 80. narozeninám Mojmíra Bártka, trombonisty, skladatele a člena původní formace Orchestru Gustava Broma. ČTK to řekl pořadatel Josef Buchta. S jubilantem vystoupili další účinkující jako například Jitka Zelenková nebo Laďa Kerndl.

Fotogalerie

Koncertu se nakonec pro nemoc nezúčastnili Hana a Petr Ulrychovi, které nahradila Zuzana Gamboa. Mezi dalšími účinkujícími byla Helena Blehárová nebo Tibor Lenský. Účinkující doprovodil Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod vedením Vlada Valoviče.

Představily se také Bártkovy projekty Trombone Summit a The Young Pekáč. Součástí koncertu bylo předání Ceny Gustava Broma Tiboru Lenskému. Ceny uděluje Český rozhlas Brno jazzmanům za celoživotní zásluhy.

Bártek patří stále k aktivním muzikantům. V současné době řídí i Vyškovský Big Band. Kariéru v Orchestru Gustava Broma započal roku 1967. Ve 200 skladbách figuruje jako autor, dalších stovek se ujal jako aranžér. "Orchestr Gustava Broma patří mezi nejvýznamnější tělesa brněnské hudební historie. Proto je pro mě velkou ctí, že mohu popřát oslavenci a skvělému hudebníkovi Mojmíru Bártkovi k jeho kulatinám vše nejlepší. Svou poctivou prací, jíž vyšperkoval mimořádné nadání, se právem zařadil k hudebním hvězdám našeho města. Věřím, že nás svým uměním bude bavit ještě dlouhá léta," uvedla primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS).

"Nejenže je pan Bártek hudebním velikánem našeho kraje, ale i ve svém úctyhodném věku stále inspiruje a pomáhá růst mladým hudebníkům napříč naším krásným krajem. A tu zanícenost velmi obdivuji," dodal náměstek pro kulturu Jihomoravského kraje František Lukl (Starostové pro jižní Moravu.

Historie Orchestru Gustava Broma sahá až do roku 1940, prestižní hudební americký časopis DownBeat zařadil orchestr mezi desítku nejlepších big bandů planety. Těleso má na kontě dle českého bromologa Jana Daleckého více než 1500 skladeb zaznamenaných na zvukových nosičích a odhadovaných, ale mnohdy nedochovaných 2000 titulů pro Československý a Český rozhlas.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď