Lidé tabák užívali už před 12.300 lety, ukázal nález semen v dnešním Utahu

foto Ilustrační foto - Žena sbírá časně ráno tabák poblíž vesnice Komuniga, přibližně 220 kilometrů jihovýchodně od bulharského hlavního města Sofie. Pěstování tabáku je zdrojem obživy pro většinu obyvatel bulharského jihu.

Salt Lake City (USA) - Původní obyvatelé Ameriky podle nejnovějších nálezů tabák používali už před 12.300 lety, mnohem dříve než vědci doposud předpokládali. Svědčí o tom nálezy semen této rostliny v pradávném ohništi v dnešním státě Utah. Na svých internetových stránkách o tom informuje britská BBC, která připomíná, že za nejstarší doklad užívání se doposud považovala 3300 let stará dýmka nalezené v Alabamě.

Archeologové v solné poušti na severu Utahu v někdejším ohništi kromě kamenných nástrojů a kostí z kachny, zřejmě zbytků jídla, našli čtyři zuhelnatělá semena tabáku. Vědci se domnívají, že dávní obyvatelé Ameriky tabák sáli nebo kouřili pro jeho stimulující účinek. Američtí lovci a sběrači tuto rostlinu pravděpodobně užívali, když si připravovali pokrmy nebo vyráběli různé nástroje.

Rostliny tabáku pocházejí z Ameriky a obsahují psychoaktivní látku nikotin. Vědci se doposud domnívali, že nejstarším dokladem jeho užívání byly jeho zbytky objevené v dýmce z Alabamy, která je o zhruba 9000 let mladší než semena tabáku z Utahu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď