Lidé si za týden stáhli přes 75.000 poukazů na pobyt v lázních

foto Karlových Varech byly 25. května 2020 znovu otevřeny prameny a kolonády. I přes postupné uvolňování opatření proti koronaviru se hosté do lázeňské zóny vracejí jenom velice pomalu. Na snímku je Mlýnská kolonáda.

Praha - Lidé si k dnešnímu dni stáhli přes 75.000 poukazů na státem dotovaný pobyt v tuzemských lázních. Do projektu je zapojeno 76 firem podnikajících v lázeňství, v ČR jich působí zhruba 90. ČTK to dnes řekla Veronika Vároši, ředitelka tiskového odboru ministerstva pro místní rozvoj, pod které program spadá. Lázně evidují mimořádný zájem, podporu ovšem komplikuje fakt, že se započítává do limitu stanoveného dočasným rámcem Evropské komise. Lázně tak mohou přijmout jen omezený počet voucherů, řekl ČTK viceprezident Svazu léčebných lázní Martin Plachý. Ne všechny léčebné lázně vnímají vouchery na pobyty jako podporu.

Lázně podle Plachého evidují obrovský zájem, denně vyřizují stovky dotazů. "Doufáme, že program pomůže především lázním na západě Čech, které jsou současnou krizí nejvíce zasaženy. Například v hotelu Royal v Mariánských Lázních poptávka od spuštění projektu vzrostla o 40 procent oproti loňsku," řekl. Problémem ovšem podle něj je, že se na program vztahuje dočasný rámec Evropské komise, který je 800.000 eur. V případě poukazů musejí lázně o dotaci žádat zpětně, hrozí tak, že limit přečerpají a podpora jim nebude proplacena, nebo nebudou moci čerpat další pomoc. To je podle Plachého důvod, proč některá zařízení poukazy neakceptují. Podle zjištění ČTK jde například o Lázně Teplice nad Bečvou, které informaci uvádějí na svém webu. Vouchery pravděpodobně nebudou přijímat ani lázně Bohdaneč na Pardubicku. Důvody výkonná ředitelka lázní Bohdana Opočenská sdělit nechtěla.

Program byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz, nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních.

Poukaz mohou využít lidé starší 18 let s trvalým pobytem v České republice, kteří jsou účastníky veřejného zdravotního pojištění. Vláda na program vyčlenila miliardu korun, za kterou bude moci být vydáno maximálně 250.000 poukazů. Lidé nemohou sčítat voucher, který nabízejí například Karlovy Vary na podporu cestovního ruchu, a státní poukaz.

Současně se spuštěním programu začala fungovat také infolinka. "Lidé se hodně zajímají a volají, denně vyřizujeme zhruba 250 hovorů. Nejčastěji se ptají, jestli mohou voucher využít vícekrát, jestli je potřeba mít voucher vytisknutý, zda poukaz platí ve všech lázních. Častá je také otázka, pokud klient voucher nepoužije, tak zda z toho bude nějaká sankce," uvedla Vároši.

Podpora má lázním jako jednomu ze sektorů, který je nejhůře postižen koronavirovou krizí, částečně nahradit výpadek zahraniční klientely. Hosté z ciziny podle ministerstva pro místní rozvoj tvořili až 44 procent klientů českých lázní. Podle ministerstva Češi zahraniční klienty, kterých lázně kvůli současné situaci mohou ztratit 170.000 až 200.000, nedokážou nahradit. Záměrem programu mimo jiné je naučit české cestovatele trávit v lázních vícedenní pobyty s čerpáním léčebných služeb. Poskytnutá podpora má navíc přispět k obnově regionu.

Ne všechny léčebné lázně vnímají vouchery na pobyty jako podporu

Ne všechny lázně vnímají vouchery na pobyty jako podporu, která by mohla pomoci léčebným lázním. Například podle zástupců Sanatorií Klimkovice na Ostravsku zájem lidí o dovolenkový pobyt situaci spíše komplikuje. ČTK to řekla mluvčí lázní Ivana Gračková. Léčebné lázně Bohdaneč na Pardubicku slevové poukázky přijímat patrně nebudou. Důvody výkonná ředitelka lázní Bohdana Opočenská sdělit nechtěla. Státem podporované poukazy na pobyt nepřijímají také jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku.

"Jsme především špičkovým neurorehabilitačním centrem orientovaným prioritně na rehabilitaci pacientů s neurologickými, pohybovými či jinými vážnými zdravotními potížemi, s indikováním pobytů v délce od tří týdnů," řekla mluvčí Sanatorií Klimkovice. Ještě před vyhlášením této vládní podpory podle ní měly lázně kapacitu znova zaplněnou z 95 procent pacienty přijíždějícími na komplexní lázeňskou péči, což je pro běžný provoz možné maximum.

Zájem hostů, kteří by nyní rádi využili státní vouchery k strávení krátké dovolené v Sanatoriích Klimkovice, je podle ní v současné době spíše komplikací. "Nemůžeme požadavkům vyjít vstříc, neboť naše kapacita je aktuálně plná," řekla.

Nabídku pro tyto hosty vedení lázní otevřelo zatím na jediný den, a hned se v rezervačním systému sešlo 65 objednávek. "Což je možné maximum z naší kapacity, které můžeme v příštích měsících uvolnit," řekl. Vouchery by mohli využít pacienti, kteří si v lázních v řádech desítek tisíc korun platí nákladné neurorehabilitační programy nehrazené zdravotními pojišťovnami. "Ale to pouze v případě, že si celý pobyt zaplatí sami, tedy nikoliv jako doplatkový k běžnému lázeňskému pobytu hrazenému z veřejného zdravotního pojištění," řekla.

Až podzimní termíny nabízí zájemcům o státem dotovaný pobyt v tuzemských lázních Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. "Momentálně můžeme nabídnout pro tyto pobyty nejbližší volné termíny od 12. listopadu 2020. V případě zájmu o kratší pobyty bez využití voucheru nabízíme i letní termíny," oznámilo vedení jesenických lázní na webu.

O pobyt dotovaný státem je značný zájem a pracovníci jesenických lázní evidují velké množství nevyřízených e-mailů a telefonátů. "Budeme odpovídat postupně a nemůžeme garantovat, že vždy kladně. Upozorňujeme, že může jít pouze o léčebně rehabilitační pobyt s lékařskou prohlídkou a garancí léčebně rehabilitačních procedur, nikoli tedy wellness pobyt nebo hotelový pobyt," upozornily jesenické lázně.

Státem podporované poukazy na pobyt nepřijímají jedny z nejstarších moravských lázní, Lázně v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. "Poukazy v hodnotě 4000 korun vygenerované na www.kudyznudy.cz u nás nebude možno uplatnit," oznámilo vedení lázní v Teplicích nad Bečvou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 26. ledna 2021

Očekáváme v 23:00 0°C

Celá předpověď