Lidé si přes Zonky půjčili deset mld. Kč, meziročně o 40 pct více

foto České bankovky, peníze, koruna - ilustrační foto.

Praha - Objem půjčených peněz prostřednictvím platformy Zonky přesáhl loni deset miliard korun a ve srovnání s rokem 2018 vzrostl o 40 procent. Počet klientů byl na konci loňského roku 88.500, v meziročním srovnání je to nárůst o 57 procent. Společnost Zonky o tom dnes informovala ČTK. Zonky letos pod názvem Benxy expanduje do Evropy. První úvěr poskytne ve Španělsku.

Výrazně také přibylo lidí, kteří na Zonky investují. Jejich počet se meziročně zvýšil o 40 procent na 34.105, objem investic překonal 3,5 miliardy korun.

"Rok 2019 byl pro Zonky dalším rekordním rokem. V počtu i objemu úvěrů jsme dosáhli lepších čísel než některé banky. Navýšili jsme náš podíl na trhu nezajištěných spotřebitelských úvěrů na téměř pět procent, do dvou let chceme být na deseti procentech," komentoval výsledky generální ředitel Zonky Pavel Novák.

Ambice ve Španělsku jsou podle něj stejné jako v Česku, tedy desetinový podíl na trhu. Vzhledem k velikosti trhu to bude v absolutních číslech přibližně pětkrát víc. "Ve Španělsku vidíme velký potenciál, tamní banky zanedbávají klienty v online prostředí. Testovali jsme desítky lidí, jak pochodí při žádosti o online úvěr. Nikomu se to nepovedlo, všichni nakonec museli na pobočku," dodal Novák.

Zonky letos plánuje i několik novinek pro české klienty. Jednou z nich bude fond kvalifikovaných investorů pro ty zákazníky, kteří budou chtít investovat přes milion korun. Na poptávku větších investorů Zonky reagovalo už letos, když spustilo program Rentiér, tedy automatickou investiční platformu s průměrným ročním zhodnocením 4,4 procenta. Za dva měsíce fungování lidé do Rentiéra vložili 92 milionů Kč. Počet lidí, kteří si na Rentiérovi založili investorský účet, přesáhl 1200.

Zonky funguje od června 2015. Založení společnosti inicioval Home Credit u startupového inkubátoru CreativeDock, který zajistil vývoj IT platformy a uvedení na trh. Home Credit je jedním z předních poskytovatelů spotřebitelského financování ve střední a východní Evropě, Společenství nezávislých států a Asii. Majoritním vlastníkem (91,12 procenta) je PPF, jedna z největších investičních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním majitelem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner. Minoritním akcionářem (8,88 procenta) je investiční holdingová společnost EMMA OMEGA vlastněná Jiřím Šmejcem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď