Lidé si letos pochutnali na polévce od Pavla Čižinského i Babiše

foto Premiér Andrej Babiš (vlevo) rozléval 24. prosince 2018 na Staroměstském náměstí v Praze vánoční rybí polévku.

Praha - Dva tisíce porcí vánoční rybí polévky dnes na Staroměstském náměstí v Praze rozdával starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě). Později předal své místo premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Mezi zájemci o polévku byli Češi a turisté, kteří přišli do centra metropole užít si předvánoční atmosféru, i lidé bez domova. Více než sto lidí vytvořilo dlouhé fronty před čtyřmi várnicemi se svátečním pokrmem již desítky minut před zahájením akce.

"Rozlévání polévky by mi chybělo, zúčastňuju se této akce každý rok. Starosta Pavel Čizinský byl vstřícný k projevení mého zájmu," řekl ČTK Babiš, který převzal od Čižinského bílou zástěru i kuchařskou čepici.

"Přeju hezké svátky vám, vaší rodině i lidem, kteří vás volí," popřál premiérovi starosta Prahy 1. Přítomnost Babiše na Staroměstském náměstí mezi některými lidmi rozpoutala politické diskuse.

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (vlevo) rozléval 24. prosince 2018 na Staroměstském náměstí v Praze vánoční rybí polévku. Kromě kaprů, kteří letos pocházejí z českých chovů, kuchaři do polévky zpracovali 130 kilogramů zeleniny, především mrkve, celeru a petržele, 40 kilogramů cibule, 90 kilogramů hladké mouky, 65 kilogramů másla a 60 litrů smetany. Kromě koňaku, který dodal polévce originální chuť, ji kuchaři zakápli ještě karamelem a dozdobili krutony osmaženými na másle. "Letos jsme připravili rekordní množství rybí vánoční polévky, jsou to čtyři tisíce porcí. Polovinu z nich rozdával pražský primátor Zdeněk Hřib 23. prosince. V neděli se rozdával také tradiční kuba a bylo ho tisíc porcí," uvedla mluvčí pořadatelů Hana Tietze.

Na polévku letos kuchaři použili 1500 kilogramů surovin. Tradiční vánoční pokrm vaří tým kuchařů společnosti Taiko již několik let podle originálního receptu.

Program na Staroměstském náměstí dnes pokračuje od 21:00 Českou mší vánoční Hej, mistře Jakuba Jana Ryby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 15. října 2019

Očekáváme v 11:00 16°C

Celá předpověď