Lidé dnes mohou navštívit Kramářovu vilu na Letné

foto Ilustrační foto - Kramářova vila v Praze slouží jako rezidence českých premiérů.

Praha - Pro veřejnost se dnes otevře pražská Kramářova vila, která slouží jako rezidence předsedů vlády. Budova, kterou nechal postavit první československý premiér Karel Kramář, bude na Letné přístupná od 09:00 do 17:00. Dny otevřených dveří historických objektů úřadu vlády se vracejí po pauze zaviněné pandemií koronaviru a jsou naplánované na celé léto. Kramářovu vilu tak mohli lidé navštívit před dvěma týdny, znovu do ní mohou přijít ještě 8. a 29. srpna a 5. října.

V jiných víkendových termínech se v létě a na podzim otevírá Hrzánský palác na pražských Hradčanech, který slouží jako náhradní sídlo vlády, a Lichtenštejnský palác na Kampě. V září bude zpřístupněno i hlavní sídlo úřadu vlády Strakova akademie, mimo jiné při oslavě Dne české státnosti 28. září.

Kramářova vila byla postavena podle projektu architekta Friedricha Ohmanna v letech 1911 až 1915 v novobarokním stylu doplněném secesními prvky. Budova o rozloze 700 metrů čtverečních měla po své dostavbě 56 místností. Vedle soukromých ložnic a pracoven zde bylo několik jídelen, salonů, hal, hostinských pokojů a kulečníkový sál v ruském stylu.

Po smrti manželů Kramářových v roce 1938 objekt přešel do vlastnictví Společnosti dr. Karla Kramáře, která ho pronajala Národní galerii. Poté nemovitost převzalo Národní muzeum a v roce 1952 se dostala do správy Úřadu předsednictva vlády, které ji využívalo k reprezentačním účelům a ubytování státních návštěv.

V 90. letech minulého století prodělala Kramářova vila kompletní rekonstrukci. V současnosti je nejčastěji využívána jako místo setkávání předsedy vlády s významnými světovými státníky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď