Lidé se v Brně vyjádřili podporu černošské komunitě v USA

foto Kolem 130 převážně mladých lidí se 20. črvna 2020 sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. Shromáždění částečně narušovalo asi pět desítek příznivců hnutí Slušní lidé, mezi shromážděné hodili několik rajčat. Na místě byl přítomný antikonfliktní tým, žádné potyčky řešit nemusel, stejně tak policejní těžkooděnci.

Brno - Kolem 130 převážně mladých lidí se dnes sešlo v Brně na Dominikánském náměstí, aby vyjádřili solidaritu a podporu černošské komunitě v USA. Shromáždění částečně narušovalo asi pět desítek příznivců hnutí Slušní lidé, mezi shromážděné hodili několik rajčat. Na místě byl přítomný antikonfliktní tým, žádné potyčky řešit nemusel, stejně tak policejní těžkooděnci.

Fotogalerie

Shromáždění začalo krátce po 16:00. "Akci jsme uspořádali, abychom projevili solidaritu menšinám, vyjádřili náš nesouhlas s rasismem. Pozvali jsme si proto několik mluvčích, hovořili o tom, jak se jim tady žije jako příslušníkům menšin," řekla ČTK za pořadatele studentka Masarykovy univerzity Alice Minářová.

Zaznělo několik projevů, některé v angličtině, k vidění byly transparenty s nápisy jako "Ahoj, nebuď rasista, dík", nebo "Colour is not a crime".

Na náměstí ve skupině dorazili i příznivci hnutí Slušní lidé, kteří v květnu 2018 v brněnském divadle přerušili kontroverzní divadelní hru Naše násilí a vaše násilí. Pískotem či bučením některé projevy narušovali, skandovali například "Čechy Čechům".

"Bojujeme za normální slušný svět. Proto jsme tady. Nepodporujeme nějakého kriminálníka z druhého konce světa, to je celé. Záleží na všech životech, ne jen na černých. Tady stojí skupinka bílých lidí, podle mě jsou rasisti tady tihle, ne my," řekl ČTK předseda hnutí Slušní lidé Zdeněk Pernica.

Shromáždění skončilo zhruba po hodině, oba tábory se poté rozešly.

Protestní akce se konala ze solidarity s příznivci hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), které v USA nabralo na síle po květnové smrti černocha George Floyda. Bělošský policista Derek Chauvin mu v Minneapolisu při zatýkání více než osm minut klečel na krku. Nepovolil, ani když muž opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Chauvin nyní čelí obvinění z vraždy a jeho tři kolegové, kteří byli u tohoto zásahu, byli obviněni z napomáhání vraždě. Všechny čtyři policie propustila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 20. října 2020

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď