Lidé se rozloučili s textařkou Jiřinou Fikejzovou

foto Zpěvačka Marie Rottrová 10. září 2020 v Praze na posledním rozloučení s textařkou Jiřinou Fikejzovou, která zemřela minulý týden ve věku 93 let.

Praha - Lidé se dnes mohli ve strašnickém krematoriu naposledy rozloučit s textařkou Jiřinou Fikejzovou, která minulý týden zemřela ve věku 93 let. Písničky, které na slova napsaná Jiřinou Fikejzovou zpívali mnozí známí zpěváci, zná široká veřejnost. Její texty zpívali či zpívají například Milan Chladil, Yvetta Simonová, Waldemar Matuška, Karel Gott, Eva Pilarová, Václav Neckář, Marta Kubišová či Marie Rottrová.

Fotogalerie

Fikejzová v mládí sama vystupovala s kapelou a v 50. letech byla úspěšnou reprezentantkou v běhu. Narodila se v roce 1927. Studovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracovala jako psycholožka, v polovině 50. let začala spolupracovat s orchestrem Karla Vlacha.

První zveřejněný text Fikejzové nesl název Tak půvabná a svěží. V roce 1956 ho napsala na písničku Irwinga Berlina Easter Parade, kterou tehdy zpíval Sbor Lubomíra Pánka. Je podepsána pod desítkami populárních písní, například Za rok se vrátím, kterou zpíval Milan Chladil, Romantická interpretovaná Yvettou Simonovou či Malý vůz nebo Řekni, kde ty kytky jsou, které zpívala Judita Čeřovská. Marie Rottrová má v repertoáru písničky Markétka, Jak málo zmůže čas nebo To mám tak ráda, Václav Neckář zase zpíval s jejími texty písně Massachusetts nebo Celou noc.

Fikejzová napsala také několik scénářů pro pražské Divadlo hudby, pro Československou televizi a Československý rozhlas. Celkem je autorkou 240 písňových textů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď