Lidé se mohou v přírodě koupat většinou bez obav

foto Rybník, koupaliště. Ilustrační foto.

Praha - Přírodní koupaliště mají týden před začátkem letních prázdnin většinou vodu vhodnou ke koupání a lidé je mohou vyžívat bez obav o své zdraví. Jen v několika sledovaných rybnících, jezerech či přehradách zjistili hygienici například zvýšené množství sinic nebo chlorofylu, což může působit problémy citlivějším osobám.

Kvalita vody se zhoršila například v Máchově jezeře u Doks na Českolipsku, důvodem jsou sinice. Podle hygieniků není voda vhodná ke koupání pro děti, těhotné ženy či alergiky. Na pětibodové stupnici je kvalita vody v Máchově jezeře hodnocena stupněm tři, hůře je na tom ze sledovaných koupališť v Libereckém kraji jen Chrastava u Liberce. Tamní přírodní koupaliště je na stupni čtyři, což značí, že voda není vhodná ke koupání.

Mírně zhoršené vlastnosti má voda na jihočeském Lipně, nevhodný ke koupání je Staňkovský rybník na Třeboňsku, kde zaznamenali hygienici zvýšený výskyt indikátorů fekálního znečištění. Mírně zhoršené vlastnosti má voda v rybníku Hejtman na Třeboňsku. Zhoršená voda je u tábořiště Podolsko na orlické přehradě, kde jsou překročené limity sinic, chlorofylu a vodního květu.

V Ústeckém kraji se lidé mohou koupat bez obav o své zdraví, jen na dvou z 18 sledovaných míst hygienici nadále registrují zvýšený obsah chlorofylu, konkrétně v Chabařovicích na Ústecku a Úštěku na Litoměřicku.

Mírně zhoršenou jakost má voda v jezeře Ostrá na Nymbursku či v Jezeře Poděbrady ve středních Čechách, v obou nádržích je mírně zvýšená hodnota chlorofylu. Aktuální měření hygieniků ukázalo mírně zhoršené vlastnosti vody v Písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, v Pilském rybníku a v Novém rybníku na Příbramsku, v rybníku Jureček v Říčanech u Prahy a v přírodním koupališti Vyžlovka u Prahy.

Plzeňské Bolevecké rybníky mají v současné době sucha málo vody. Největší vodní plocha kraje, přehrada Hracholusky, má u hráze vodu průhlednou do třímetrové hloubky a stále vhodnou ke koupání. Naopak přehrada České údolí u Plzně má vodu průhlednou jen do půl metru a odborníci v ní plavání rozhodně nedoporučují.

Na Vysočině má zhoršenou kvalitu vody rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Od první kontroly hygieniků v minulém týdnu se v něm voda nezlepšila. Obsahuje sinice a ve větší míře i chlorofyl. Po koupání v tomto rybníku by se lidé měli osprchovat.

Kvůli lokálním přívalovým dešťům se zhoršila mikrobiologická kvalita vody v rybníku Edrovice na Bruntálsku. U ostatních nádrží v Moravskoslezském kraji hygienici při pravidelných kontrolách nezaznamenali žádné významnější změny. Dlouhodobě ale přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou po koupání v Těrlické přehradě na Karvinsku.

Na počátku letní sezony bývá voda vesměs dobrá. S přibývajícími týdny se může zhoršit kvůli přemnožení sinic. Voda může být kalná a mít horší jakost. Koupat se však lze i ve vodě s mírně zhoršenou kvalitou, aniž lidem způsobí problémy. Pouze citliví jedinci mohou mít například vyrážku nebo zánět spojivek.

Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádrží a koupacích oblastí nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí. Kvalitu vody sledují jen na vodních plochách uvedených na jejich webových stránkách. Na ostatních není kvalita vody monitorována, a koupání je tam tak na vlastní nebezpečí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď