Lidé se mohli podívat do desítek židovských synagog či hřbitovů

foto Na Den židovských památek byl 11. srpna 2019 v Pardubickém kraji mimo jiné otevřen židovský hřbitov v Pardubicích. Byl založen v roce 1883 jako samostatná součást městských hřbitovů. Hroby zde mají například první místní rabín, majitelé automatických mlýnů nebo zakladatel židovské náboženské obce.

Praha - Lidé se v neděli mohli jít podívat do více než pěti desítek židovských památek po celé republice. Mohli si prohlédnout i synagogy či židovské hřbitovy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech rekonstrukcí. Konal se třetí ročník Dne židovských památek, jehož záměrem je tyto památky zpřístupnit a zviditelnit. Zájemci je mohli navštívit zdarma. Novinkou letošního ročníku byly památky ze Šumavy a Českého lesa. Z památek pražského židovského města byla součástí projektu pouze Jeruzalémská synagoga.

Fotogalerie

Den židovských památek je zaměřen především na regiony. Letošní novinkou je Šumava a Český les, kde byly přístupné hřbitovy v Puclici, Paceřicích a Nýrsku, Muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě nebo Horská synagoga v Hartmanicích. Podrobnosti jsou na webu www.denzidovskychpamatek.cz nebo ve stejnojmenné aplikaci pro mobilní telefony.

"Den židovských památek letos připadá na svátek Tiš'a be-av, při kterém si židé připomínají zničení jeruzalémského chrámu. A je tak symbolické, že právě v tento den návštěvníci uvidí, jak bohaté kulturní dědictví židovské památky představují a jaké jsou snahy o jeho záchranu," uvedl Pavel Veselý, hlavní koordinátor akce.

Jeruzalémský chrám, posvátné místo izraelského lidu, byl podle tradice zbudován králem Šalamounem v 10. století před naším letopočtem. Po 400 letech byl vypálen babylónským vojskem při dobytí Jeruzaléma. Po sedmi desítkách let byl postaven znovu. Druhý chrám stál do 10. srpna 70, kdy byl vypálen římským vojskem. Už nikdy nebyl obnoven, židé věří, že ho obnoví Mesiáš, jehož příchod očekávají.

Tiš'a be-av je postní den a jeden z nejsmutnějších dnů židovských dějin, připadají na něj ještě další tragické události. Podle tradice právě v tento den odmítli Izraelité vstoupit do Kanaánu a byli potrestáni čtyřicetiletým putováním na poušti. V novodobých dějinách mimo jiné v předvečer Tiš'a be-av roku 1942 začali být Židé z varšavského ghetta převáženi do koncentračních táborů.

Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog. Dalších 105 synagog bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Do dnešní doby se tak dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, různých církví i soukromých majitelů.

Židovské obci v Praze patří 30 synagog a 175 hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 8. července 2020

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď