Lidé po vládních zákazech chodí hodně na procházky a sportují

foto Lidé si prohlížejí rozkvetlé koniklece 14. března 2020 na Kamenném vrchu v Brně.

Praha - Preventivní opatření české vlády proti šíření koronaviru spolu se slunečným jarním počasím přimělo o víkendu stovky až tisíce lidí ke sportu pod širým nebem i procházkám. Cyklostezky kolem Prahy v sobotu i v neděli praskaly ve švech, vyrazily na ně i rodiny s dětmi, doplňovali je pejskaři a kondiční běžci. U Vltavy kousek před Řeží v sobotu uspořádal osamocený kytarista malý soukromý koncert, poslouchat ho mohli lidé na protějším břehu, několikametrová vzdálenost splnila parametry nařízené vládou.

Vláda kromě zákazu shromažďování více než 30 lidí a uzavření restaurací či sportovišť od sobotního rána uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Před odpoledním jednáním vlády už premiér Andrej Babiš avizoval, že se zvažuje vyhlášení karantény na celou zemi. V Česku dnes po poledni bylo přes 231 nakažených koronavirem, nikdo ale zatím nikde v zemi nezemřel.

Procházka ranní Prahou dnes naskýtala neobvyklý úkaz, když skoro prázdná tramvaj z Klárova vezla směrem k Pražskému hradu jen pár ruských turistů. Na Malé Straně i na Hradčanech, jindy plných skupinek cestovatelů dnes ulice patřily hlavně rodinám s malými dětmi a také městským kondičním běžcům, kteří by se do těchto míst za běžných podmínek možná jen výjimečně odvážili. Areál Pražského hradu je kvůli opatřením spojeným s bojem proti šíření koronaviru uzavřen, prázdné jsou i budky hradní stráže a i turisté o opatřeních zjevně vědí, protože na Hradčanském náměstí dnes dopoledne nebyl skoro nikdo z nich.

V nákupních centrech v Praze, která jsou kromě několika obchodů s daným sortimentem uzavřena, je prázdno. Otevřené jsou potraviny, drogerie či lékárny. Třeba lékárna v obchodním centru na Floře omezila vstup lidí do svého prostoru na šest najednou. Lidé jsou hodně venku, plná jsou dětská hřiště a lidé třeba více než dříve využívají i možnosti sdílených kol a elektrokol k vyjížďkám.

Podél vltavské cyklostezky z Libně do Řeže bylo otevřeno i několik kiosků, koupit si přes okénko točené pivo nebo limonádu ocenilo množství výletníků, kteří s takovou možností většinou ani nepočítali. Mnozí zavzpomínali na starší časy, kdy bylo nutné především pro rodiny s dětmi připravit si občerstvení na cestu předem doma a nespoléhat se na možnost zakoupení jídla cestou.

V Praze někteří rodiče, kteří už mohli a nadále budou moci pracovat z domova, sbalili děti a odjíždějí na venkov na chalupu nebo k prarodičům. Domlouvají se se sousedy na zalévání květin a péči o domácí zvířata, neboť nevědí, jak dlouho budou pryč. Protože čeští biskupové doporučili vynechat bohoslužby, zveřejnilo pražské arcibiskupství na webu návod, jak připravit malou domácí bohoslužbu. Nabízejí variantu pro dospělé i pro rodinu s dětmi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 9. března 2021

Očekáváme v 13:00 3°C

Celá předpověď