Pavel: Inaugurace je příležitost připomenout si hodnoty, na kterých ČR stojí

foto Inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, 9. března 2023, Pražský hrad. Prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová zdraví přihlížející z balkonu na třetím hradním nádvoří.

Praha - Inaugurace je příležitost připomenout si hodnoty, které se začaly v poslední době citelně vytrácet, ale stojí na nich naše země, řekl nový prezident Petr Pavel poté, co dnes složil slib a ujal se funkce. K zaplněnému třetímu nádvoří Pražského hradu promluvil z balkonu, na který vystoupil spolu s manželkou Evou.

Pavla po příchodu na balkon přivítali jeho příznivci potleskem, poté zazněla státní hymna v podání Kateřiny Marie Tiché a Kühnova dětského sboru. Po stručném projevu nového prezidenta zazněla píseň Časy se mění. "Nebude to lehké, ale zvládneme to," uzavřel Pavel.

Projev předtím směřoval k návratu prezidentská standarty, kterou v roce 2015 skupina Ztohoven vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. "Inaugurace je příležitostí si připomenout hodnoty, které se začaly v poslední době citelně vytrácet, ale stojí na nich naše země a jsou pro nás tak důležité, že byly vtěleny do základního zákona," řekl.

Zdůraznil, že ústava prezidentovi ukládá, aby pečoval o hodnoty, na kterých stojí. Jde o lidská práva, důstojnost, rovnost před zákonem, doplnil. "Bez nich bychom nemohli být demokratickou zemí a součástí velké rodiny demokratických zemí," uvedl. Varoval, že hodnoty jsou něčím, o co lze velice rychle přijít.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď