Lidé mohou ve zlínské zoo podpořit projekty na ochranu přírody

foto Pokladnička u vchodu do zlínské zoo instalovaná v rámci projektu 4Nature.

Zlín - Zlínská zoologická zahrada zahájila projekt nazvaný 4Nature. Návštěvníci zahrady při něm sami rozhodují, jaký projekt na ochranu zvířat ve volné přírodě podpoří. U vchodu do zoo si zvolí konkrétní pokladničku pro daný projekt a vhodí do ní žetony získané za nákup vstupenky. Finanční sbírky v zoo tak budou adresnější a taky zábavnější, řekla dnes novinářům mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Zahrada instalovala barevné pokladničky dnes, mají výraznou grafiku, cinkají, blikají. "Možná působí trochu pouťově, ale zkušenosti jsou takové, že zájem lidí přitahují právě výrazné a trochu bláznivé věci. Nejzajímavější bude cesta žetonu od vhození až do sběrné nádoby. Trasa, kterou lze sledovat přes částečně průhlednou stěnu, není předem daná. Vždy je to dílo náhody, kudy se žeton v labyrintu cest vydá," uvedl ředitel zahrady Roman Horský.

Pokladnička u vchodu do zlínské zoo instalovaná v rámci projektu 4Nature. Návštěvníci mohou formou veřejné sbírky podpořit tři ochranářské projekty, jeden z nich se týká saoly v Laosu. "Saola je kriticky ohrožený druh kopytníka a jeden z nejohroženějších velkých savců na světě. Její objevení ve Vietnamu v roce 1992 patří k nejpřekvapivějším zoologickým objevům 20. století," uvedla mluvčí. Saolu ohrožují pytláci, peníze ze sbírky budou použity na nákup vybavení pro členy hlídky a pokrytí jejich nákladů. Na Sumatře peníze pomohou australské ochranářské organizaci SIES, která chrání slony indické, orangutany sumaterské a pižmovky bělokřídlé. V Ekvádoru chce zlínská zoo podpořit výstavbu záchranného centra, které vzniká při jedné zoo v této jihoamerické zemi.

Projekt 4Nature nahradil dosavadní projekt "Koruna ze vstupného", který fungoval od roku 2014. Koruna za každého návštěvníka putovala na ochranářské projekty. Loni zahradu navštívilo přes 630.000 lidí, zahrada v dřívějších letech podpořila například projekty v Nigérii, Laosu či Jihoafrické republice. Většina návštěvníků si však neuvědomovala, že zakoupením vstupenky podporují ochranu zvířat v divočině.

Při novém systému se návštěvník rozhodne, jestli chce zaplatit vstupné s příspěvkem na ochranu přírody, nebo bez něj. Příspěvek činí dvě koruny, když ho návštěvník zaplatí, dostane dva žetony. Jedna sestava pokladniček je u hlavního vstupu do zoo, druhá u sezonního vstupu. Pokladničky s elektronickými počítadly doplní také "měničky", které umožní proměnit mince na další žetony.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď