Lidé mohou u soudů napadnout výsledky či průběh voleb

foto Volič vhazuje lístek do volební urny.

Praha - Lidé mohou ode dneška zpochybnit u správních soudů výsledky a průběh letošních krajských voleb. V případě souběžného prvního kola senátních voleb mají tuto možnost pouze v případě Děčínska, kde mandát obhájil Zbyněk Linhart (za STAN). V případě senátních voleb se musí obracet na Nejvyšší správní soud, stížnosti na regionální volby je třeba adresovat soudům krajským. Desetidenní lhůta skončí v pátek 16. října.

Krajské volby vyhrálo hnutí ANO v deseti regionech ze 13. Ve středních Čechách a Libereckém kraji byli nejúspěšnější Starostové, v Královéhradeckém kraji pak koalice ODS, STAN a Východočechů. V senátních volbách si zatím nejlépe vedli Starostové a ODS, kteří mají po deseti finalistech. ANO má ve hře osm kandidátů , KDU-ČSL sedm. Za ČSSD postoupili tři kandidáti, stejně jako za TOP 09. Piráti a hnutí Senátor 21 mají po dvou kandidátech.

Na soud se může obrátit volič nebo kandidující seskupení, pokud má za to, že byla porušena ustanovení volebního zákona způsobem, který mohl ovlivnit výsledky hlasování. Pokud soud některý z návrhů, třeba na zpochybnění voleb v kraji, uzná za oprávněný, ministr vnitra musí do měsíce od doručení soudního rozhodnutí vypsat v regionu dodatečné volby.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 26. října 2020

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď