Lidé mohou do konce března navrhovat Senátu adepty na vyznamenání

foto Ilustrační foto - Cestovatel Miloslav Stingl.

Praha - Lidé mohou do konce března navrhovat Senátu adepty na státní vyznamenání. Nominace mají posílat jednotlivým senátorům nebo senátorským klubům, uvedla dnes tisková tajemnice horní komory Eva Davidová. Loni Senát doporučil prezidentovi vyznamenat 26 osobností. Miloš Zeman z nich vybral pěvkyni Evu Urbanovou, neuroložku Soňa Nevšímalovou, ekonoma Milana Zeleného a posmrtně folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou, kterou navrhla i Sněmovna.

Nominace projedná nejprve senátní podvýbor pro státní vyznamenání. Výsledný seznam po schválení v organizačním výboru předloží v květnu ke konečnému souhlasu všem senátorům na schůzi horní komory. Senátorky a senátoři se budou moci vyjádřit a seznam návrhů pro prezidenta případně změnit, uvedla Davidová.

Lidé mohou nominace předkládat poštou nebo elektronicky. Nejvyšší státní vyznamenání jsou udělována zpravidla o říjnovém státním svátku.

Loni mezi senátní kandidáty patřili kromě Urbanové, Šulákové a Zeleného také cestovatel Miloslav Stingl, folklorní zpěvák Jožka Černý, zakladatel občanského sdružení Život 90 Jan Lorman nebo sochař Milan Knobloch. Tradičně mezi navrhovanými byli váleční veteráni, odbojáři a vědci včetně lékařů, například neurochirurga Vladimíra Beneše, psychologa Jaroslava Šturmy, genetika Jana Svobody a molekulárního biologa Emila Palečka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď