Lidé mohou do 1. října nominovat hrdiny na Cenu Michala Velíška

foto Ilustrační foto - Cenu Michala Velíška převzal 8. prosince 2020 v Praze pětačtyřicetiletý Petr Marák. Letos v srpnu zachránil malého chlapce, který při rodinné oslavě během hry s dětmi spadl za tmy do plného septiku.

Praha - Do 1. října mohou lidé zasílat nominace na Cenu Michala Velíška, kterou uděluje Nadace ADRA a televize Nova za odvahu při záchraně života. Oceněni mohou být dospělí i děti, kteří v době od loňského 13. září do letošního 12. září pomohli zachránit život druhého člověka. Zachránci nesmí být profesionálové, tedy lékaři, policisté, vojáci nebo hasiči. Hrdiny lze nominovat na webu www.nadace-adra.cz, sdělila dnes ČTK za Adru Iva Fundová - Macková.

Cena se uděluje na počest televizního střihače Velíška, kterého v roce 2005 v centru Prahy zastřelil útočník, před nímž chránil mladou ženu. Loni si ocenění převzal pětačtyřicetiletý Petr Marák za záchranu malého chlapce, který při rodinné oslavě při hře s dětmi spadl za tmy do plného septiku. "Denně dochází k událostem, které jsou důkazem, že mezi námi žijí stále lidé, kteří nejsou lhostejní," uvedli organizátoři ceny. Podle nich veřejnost prostřednictvím nominací na cenu na takové příběhy může upozornit.

Ze zaslaných příběhů výbor vybere na počátku října tři, o nichž 24. října odvysílá Nova reportáž v pořadu Střepiny. O vítězi letošního 16. ročníku pak v posledním říjnovém týdnu rozhodne veřejné on-line hlasování a 4. listopadu bude vítěz vyhlášen.

Michal Velíšek zemřel 13. září 2005, když se snažil pomoci neznámé studentce. Dívku v parku na Karlově náměstí obtěžoval a ohrožoval pistolí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina. Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm dvakrát bez varování vystřelil. Televizní střihač Novy, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Lubina byl odsouzen k 25 letům vězení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 28. září 2021

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď