Lidé mají dle Babiše uctít Gotta jinak než rozloučením na Žofíně

foto Zpěvák Karel Gott na snímku z 13. listopadu 2006).

Praha - Fanoušci Karla Gotta by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měli uctít zpěvákovu památku jinak než účastí na posledním rozloučení v paláci Žofín v Praze. Je totiž možné, že se v pátek do paláce na Slovanském ostrově všichni zájemci nedostanou. Premiér to uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Do Prahy může přijet na rozloučení s Gottem podle Babiše až 300.000 lidí, ale Žofín jich pojme jen asi 50.000. Vláda také na dnešním zasedání upravila usnesení ohledně pohřbu Gotta. Místo původně oznámeného státního pohřbu se bude jednat o pohřeb se státními poctami, který má jiné formální náležitosti.

Poslední rozloučení s Gottem pro veřejnost se bude konat v pátek 11. října od 08:00 do 22:00 v paláci Žofín na Slovanském ostrově v Praze. "Chceme vyzvat fanoušky Karla Gotta, aby Mistrovu památku uctili jinou formou," řekl premiér. "Máme odůvodněnou obavu, že na všechny zájemce o rozlučku se vzhledem k omezené kapacitě a časovému omezení nedostane," uvedl. Zádušní mše následující den od 11:00 bude jen pro pozvané hosty.

Úřad vlády spolupracuje s policií, armádou i magistrátem hlavního města Prahy. Podle odhadů se očekává, že se s Gottem do Prahy přijede rozloučit až 300.000 lidí a z Německa mají být vypraveny autobusy, uvedl dříve Babiš. Podle provozního ředitele Paláce Žofín Jana Hrubého je reálné, uspokojit přibližně 50.000 lidí. Řekl to dnes ČTK. Úřad vlády, který rozloučení pořádá, původně odhadoval účast na 100.000 lidí.

"Spolupracujeme s magistrátem i z hlediska logistiky. Bude uzavřeno nábřeží mezi Národním divadlem a (výstavní síní) Mánes od čtvrtku půlnoci do pátku půlnoci. Uzavřena bude i městská doprava, bude to vlastně pěší zóna. Bude posílena policie, záchranná služba, sociální zázemí," řekl Babiš.

Vláda přijala minulou středu usnesení, podle kterého měl úřad vlády zajistit organizaci státního pohřbu. Později Babiš upřesnil, že spíš než o klasický státní pohřeb se bude jednat o pohřeb se státními poctami. Vláda dnes své usnesení o pohřbu upravila. "Nabídl jsem se, protože to je obrovská akce. Takový pohřeb tady v novodobé historii nikdy nebyl," řekl dnes Babiš serveru Blesk.cz k původnímu usnesení vlády o státním pohřbu krátce po Gottově úmrtí. Gott si podle něj zaslouží, aby lidé měli možnost mu vyjádřit úctu a poklonit se mu. "Myslím, že to od nás veřejnost očekává. Samozřejmě jsem konal rychle, protože není čas a my potřebujeme mít na vše usnesení vlády," dodal. Na den pohřbu vláda vyhlásila státní smutek.

Premiér řekl, že neví, koho Gottova rodina pozve na zádušní mši. Pokud bude pozván, určitě se zúčastní, poznamenal. Mše se zúčastní mimo jiné slovenský premiér Peter Pellegrini a předseda parlamentu Andrej Danko.

Nejslavnější český zpěvák populární hudby Gott, který ovlivnil několik generací posluchačů, zemřel v úterý 1. října před půlnocí. Bylo mu 80 let. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy, podlehl akutní leukemii. Zemřel doma v kruhu svých nejbližších.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 24. září 2020

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď