Lidé kolem hudby příspěvek OSVČ vítají, zaráží je jednorázovost

foto Výtvarník, multimediální umělec a hudebník Milan Cais, zakladatel a člen skupiny Tata Bojs.

Praha - Lidé z okruhu populární hudby vítají, že vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru 25.000 korun. Některé však zaráží její jednorázovost. Muzikanti, lidé zajišťující hudební festivaly i lidé starající se o propagaci se obávají ekonomických důsledků v případě, že vládní opatření budou platit delší dobu.

Vláda v úterý uvedla, že vyplatí OSVČ postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000 korun. Žadatel musí splnit několik podmínek předložením čestného prohlášení. Jde například o pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent nebo loňské minimální hrubé příjmy 180.000 korun. Původně zamýšlel úřad vyplácet podnikatelům 15.000 korun měsíčně.

"Myslím, že je to rozumná věc, ale všichni víme, že nic není jenom tak. Mám pocit, že to budeme muset nějakým způsobem vracet, vyrovnání všem ekonomika republiky neunese. Když na to dáme peníze, tak si pak budeme muset sakra utáhnout opasek," řekl ČTK František Ringo Čech.

Za pozitivní považuje přístup vlády člen skupiny Tata Bojs Milan Cais, protože "měl vždycky pocit, že stát se o umělce až tak moc nestará". "Ta výše mi však nepřijde zcela dostatečná. Je brzo na hodnocení kroků vlády, ale myslím, že hudebních a vizuálních umělců se to dotkne asi nejvíce, protože vláda srocování lidí na koncertech povolí až úplně na závěr," uvedl.

"Je to lepší než nic, vzhledem k tomu, že sedíme doma, tak toho zase tolik neutratíme," konstatoval Jan Haubert, lídr punkové kapely Visací zámek. Nouzový stav vláda vyhlásila den před vydáním jejich nové desky Anarchie a totál chaos a začátkem turné. "Vždycky v pátek a v sobotu lítostivě koukám na kalendář a říkám si, kde jsem všude mohl být. Má to i nějaké ekonomické důsledky, ale ještě horší by bylo, kdyby se nehrálo ani v létě," sdělil.

Podle kapelníka Olympiku Petra Jandy by měli všichni se státem držet pohromadě. "Chápu, že vláda nemá na rozhazování. Samozřejmě, že jednorázová částka příliš nepomůže, protože nevíme, jak dlouho bude tahle situace trvat. Umělci teď nebudou pracovat několik měsíců, a na to je 25.000 málo. Ale zaplať pánbů za to," řekl.

Také zpěvačka Petra Janů podle svých slov vládní opatření "zvládá s pokorou". "A pokud mi dají nějaké peníze, tak dobře, když ne, tak mi taky na gulášek zbude. Ta situace je malér, ale když budeme držet při sobě, nosit přes papulu ty různé věci a hlídat sebe i okolí, tak to přežijeme. A můžeme si při tom uvědomit, že nic není napořád," uvedla.

Naopak lídr kapely Support Lesbiens Hynek Toman je k vládě kritický. "Vláda se tváří, že obecně pomáhá všem, realita je ale jiná, alespoň já to tak vnímám. Chápu, že převážná část podnikatelů asi nebudou voliči Andreje Babiše a tudíž nejsou pro něj prioritní položkou, ale tahle "rádoby pomoc" podnikatelům je trochu k smíchu. Nám umělcům prakticky znemožnili jakoukoliv honorovanou činnost, takže třeba já jsem odkázán pouze na své úspory, protože vládou navržená jednorázová částka mi nepokryje ani třetinu našich měsíčních nákladů," řekl.

Problémů se obává firma T Servis, která se zabývá technickým zabezpečením akcí, dodává pódia, osvětlení, ozvučení, LED obrazovky na koncerty, festivaly, konference, výstavy, muzikály nebo televizní pořady.

"Všechny podobné firmy na konci roku investovaly své zisky, a nechaly si prostředky na leden a únor, tedy měsíce, kdy každoročně mají jen přibližně čtvrtinové příjmy a čekají, jak se vše v březnu zase rozjede. Když se vyhlásí, že se ruší jakékoli omezení shromažďování, žádný koncert nebo festival nebude druhý den. Je to několikaměsíční práce. Proto potřebujeme jasné instrukce, za jakých podmínek je naplánováno uvolnění shromažďování," řekla za T Servis Jana Heřmánková.

Problém cítí i lidé zabývající se propagací kulturních akcí, jejichž práce je odměňována po jednotlivých projektech. "V praxi to znamená, že například koncert Maceo Parkera v Divadle Archa, na jehož propagaci jsem byla najata a pracuji na ni od listopadu 2019, jsem měla vyfakturovat v den konání akce, tedy 6. dubna. Koncert se ale odsunul na říjen tohoto roku," sdělila Zdena Selingerová. "Co se týče výše příspěvku, v situaci, kdy nikdo není schopen říct, jak dlouho bude naše činnost paralyzována a celý kulturní segment absolutně bez příjmů, mě zaráží ta jednorázovost," dodala.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď