Lidé chtějí ozdobit stromek i podobnými ozdobami jako v minulosti

foto Vsetínské výrobní družstvo Irisa se produkci vánočních ozdob věnuje už 60 let. Snímek je z 11. prosince 2017.

Vsetín - Lidé si chtějí zkrášlit stromeček nejen moderními a designovými prvky, ale i ozdobami, jaké měli jejich předci. ČTK to řekl vedoucí závodu vánočních ozdob vsetínského výrobního družstva Irisa Vlastimil Juřička. Irisa se zabývá ruční výrobou skleněných ozdob již více než 60 let, patří mezi největší výrobce vánočních ozdob v republice. Zájem o její výrobky roste.

"Nastala doba, kdy se lidé se vracejí do svého dětství. Ti čtyřicetiletí, padesátiletí mají své rodiny a chtějí mít na svém vánočním stromku ozdoby, které si pamatují ze svého dětství, ať to jsou reflektory nebo baňky (tradiční kulaté ozdoby) s dekorem svatých, ať jsou to vitráže nebo Ježíšek," uvedl Juřička.

Irisa nabízí přes 15.000 vzorů a motivů, každoročně vznikne asi tisícovka nových dekorů, které kopírují trendy a moderní prvky. "Ale co nám se líbí a z čeho máme obrovskou radost, (je to,) že přijdou lidé a mají ozdobu v ruce po své prababičce, a tento dekor a vzor my inovujeme a snažíme se tomu přiblížit, jak to vypadalo dříve. To je teď takový trend, co se týče vánočních ozdob," řekl.

Ze starších vzorů chtějí lidé například takzvané reflektory, skleněné ozdoby, které jsou na jedné straně protlačené. "Dříve tato ozdoba musela být na stromečku, bylo to takzvané oko čarodějnice, které vyhánělo zlé duchy z domovů. Takže čím víc reflektorů na stromečku bylo, tím krásnější a požehnané byly Vánoce," řekl Juřička. Co se týče moderních trendů, letos převažovalo ladění do hráškově zelené. "Ale lidé pocitově chtějí čiré, čisté, jednoduché ozdoby, kde je vidět ruční práce a lehkost skla," řekl Juřička. Zájem je tak například o čiré ozdoby, ve kterých je pírko, nebo je na nich jen štětcem udělaný jemný pásek.

Irisa ročně vyrobí asi milion ozdob, zájem o ne roste zejména na domácím trhu. Trendem posledních let je i výroba ozdob na míru konkrétním firmám, které je využívají k výzdobě svých prostor či jako dárky. "Je to ohromný boom, je to dáno tím, že české ekonomice se daří," dodal.

V závodu vánočních ozdob pracuje asi 70 lidí, foukají sklo, používají různé techniky zdobení, specialitou Irisy je vakuové pokovování, při kterém se místy vynechává stříbrná barva a vzniká průhled do ozdoby. Zaměstnanci Irisy zvládnou denně vyfouknout 2000 až 3000 koulí, nastříbří 9000 koulí, v barvě smočí až pět tisíc ozdob a tisícovku namalují.

Družstvo se zabývá také lisováním výrobků z termoplastů zejména pro automobilový průmysl, vyrábí kartonáž, provozuje i nástrojárnu. Založeno bylo v roce 1954 s tehdejším názvem Sklářské lidové družstvo, nyní zaměstnává asi 320 lidí, více než 50 procent z nich tvoří zaměstnanci se změněnou pracovní schopností.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď