Lidé by za rok mohli dostat domů lístky na finále senátních voleb

foto Volby, volební místnost, urny, plenty - ilustrační foto.

Praha - Lidé by za rok mohli dostat do poštovních schránek hlasovací lístky s finalisty senátních voleb. Nyní dostávají domů jen lístky s kandidáty pro úvodní volební kolo, lístky s finalisty až ve volební místnosti. Změnu navrhli senátoři v čele s předsedou horní komory Milanem Štěchem (ČSSD). Slibují si od ní větší informovanost, a tím i zvýšení volební účasti. Zároveň chtějí z jednoho na dva týdny prodloužit dobu mezi volebními koly, podobně jako u prezidentských voleb. Senát začne novelu projednávat na prosincové schůzi.

"Neúčast voličů ve druhém kole senátních voleb může vyvěrat z neznalosti a neinformovanosti," míní autoři novely. Podle nich řada voličů kvůli tomu, že nedostanou lístky, neví, že o senátorovi za jejich obvod se rozhodne až ve finále.

Oponenti, k nimž patří například politolog Tomáš Lebeda, se domnívají, že návrh by mohl zvýšit účast nejvýše o jednotky procent. Za neúčastí vidí spíše to, že mnozí lidé ve finále nemají svého favorita. Chystají proto nahrazení dvoukolového systému jednokolovým podle australského vzoru, v němž by lidé mohli stanovit pořadí kandidátů podle svých pr0eferencí. Nejúspěšnějším kandidátům by se pak přičítaly podíly hlasů voličů méně úspěšných adeptů na senátory.

První volební kolo, které je spojeno s komunálními či krajskými volbami, přilákalo v minulosti nejméně třetinu až dvě pětiny voličů. Účast při senátním finále se ale snižovala ze zhruba 30 procenta v roce 2008 na loňských 15,38 procenta.

Dvoutýdenní lhůta mezi volebními koly by podle tvůrců novely vytvořila prostor jak k přesvědčování voličů, tak k získávání dalších informací o kandidátech a důkladnějšímu rozhodování při výběru některého z nich. Zmírnil by se tím také tlak na organizační zabezpečení druhého kola voleb, míní senátoři.

Pod novelou je podepsáno 47 senátorů ze všech frakcí s výjimkou ANO, jehož předseda Andrej Babiš ve své vizi navrhoval zrušení Senátu. Pokud se s předlohou ztotožní horní komora jako celek a v příštím roce také Sněmovna, změna by byla použita už pro senátní volby na podzim 2018.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je úterý 23. října 2018

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď