Polévku a čaj nabízeli ráno nejen bezdomovcům v Jablonci nad Nisou

foto Projekt Společné Vánoce v Jablonci nad Nisou nabídl 24. prosince 2022 poprvé lidem bez domova a sociálně slabým teplé jídlo.

Jablonec nad Nisou/Boskovice - Polévku a čaj dostávali ráno zdarma v centru Jablonce nad Nisou nejen bezdomovci, ale každý, kdo šel okolo restaurace Radnice. Akce nazvaná Společné Vánoce se v této restauraci konala poprvé. Cílem je udělat z ní o Štědrém dnu tradici. ČTK to řekla hlavní organizátorka Victoria Haetchi.

Fotogalerie

K uspořádání ji inspirovala obdobná akce v Praze. "Moc se mi to líbilo, ten ohlas tam byl obrovský. Tak jsem se rozhodla, že založím obdobnou tradici i tady v Jablonci," řekla Haetchi.

Podporu pro uspořádání nalezla na radnici, v nemocnici i u některých místních firem. Pro okolojdoucí tak bylo od rána připraveno 300 porcí kuřecího vývaru se zeleninou a písmenky. "Polévka byla pro všechny, kdo šel okolo. To znamená pro turisty, pro lidi, co tady bydlí, co jdou se psem na procházku i pro lidi, kteří nemají domov," uvedla organizátorka.

Zejména kvůli bezdomovcům vydávání polévky začalo brzy ráno, už od 7:30. "Je pravdou, že je to brzká ranní hodina, na druhou stranu lidé bez domova nemají budíček na osmou, na devátou. Ti jsou různě po městě," řekla Haetchi. Pro vydávání polévky ráno se podle ní rozhodli i kvůli tomu, že se tak děje obdobně i v jiných městech a také kvůli dalším dnešním akcím v Jablonci. "Abychom nepřekryli nějakou, tak jsme se rozhodli udělat to takto od rána," dodala. Předem se podle ní také domluvili s neziskovou organizací Naděje, že pokud by nějaká polévka zbyla, odvezou jí do azylového domu v Jablonci.

V Boskovicích rozdali 1500 porcí polévky, výtěžek půjde na pomoc potřebným

Kolem 1500 porcí polévky rozdali pořadatelé v Boskovicích na Blanensku při dobročinné akci nazvané Polévka pro chudé i bohaté. Lidé mohli přispět jakoukoliv částkou. Výtěžek půjde na pomoc potřebným z Boskovic a okolí. ČTK to řekla Leona Valterová, ředitelka Střední pedagogické školy Boskovice, která akci pořádala spolu se skauty a Vyšší odbornou školou a střední školou Boskovice v Hybešově ulici. Školy a skauti akci převzali po předešlých pořadatelích, kteří za 25 let vybrali přes milion korun.

Polévka byla hrstková a zájemci mohli přispět do kasičky, na účet nebo pomocí QR kódu. "Polévku všichni nesmírně chválili. Měli jsme 370 litrů, což je takových 1500 porcí. Všechno jsme to rozdali už před polednem," uvedla Valterová. Výši vybrané částky bude znát začátkem příštího roku, jakmile se spočítá obsah všech kasiček. Na účet mohou lidé přispět i nadále. Na letošní ročník půjdou všechny peníze vybrané do 31. 12., peníze poslané později se započítají do příštího roku.

Podle Valterové se naposledy, tedy v roce 2019 vybralo přes 80.000 korun. Předchozí pořadatelé, kteří akci pořádali jako rodinnou, se ale po 25 letech a nasbíraném milionu korun pro dobročinné účely rozhodli skončit. Školy a skauti po nich akci převzali, ale dva roky se nekonala kvůli pandemii covidu.

Letošní 26. ročník, první pod novými pořadateli, hodnotí Valterová jako výborný. Odhaduje, že výtěžek překoná 100.000 korun. "Atmosféra byla úžasná. Všichni máme krásný pocit a chceme v akci pokračovat. Lidé byli milí a usměvaví, hned přáli hezké svátky. Jde vidět, že po těch dvou letech, co si nemohli ani podat ruku, podobné akce vítají," řekla Valterová.

Peníze pomohou potřebným z Boskovic a okolí. "Až podle výše výtěžku uvidíme, kolika lidem částku rozdělíme. Chceme ale pomoct lidem v tíživých životních situacích, kteří se například potýkají s úmrtím v rodině, s požárem, mají postižené dítě a musejí například hradit pobyt nebo potřebují kompenzační pomůcky a nedosáhnou na to z běžného systému," dodala Valterová.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď