Liberecký kraj zrušil od 16:00 neakutní zdravotní péči

foto Každý příchozí do krajské nemocnice v Liberci musí od 16. března 2020 projít kontrolou v takzvaném triážovém stanu u horního vstupu.

Liberec - Liberecký kraj zrušil od dnešních 16:00 veškerou odkladnou péči nejen ve všech nemocnicích, ale také v ordinacích praktických, dětských a zubních lékařů, ale například i gynekologů a v ambulancích všech ostatních specialistů, jako jsou kardiologové, kožní specialisté nebo fyzioterapeuti. Týká se to operačních výkonů i naplánovaných vyšetření. Po jednání krizového štábu o tom informoval liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Akutní ambulantní i nemocniční péče podle hejtmana zůstává zachována. "Kvůli předepsání léků komunikujte, prosím, se svými lékaři telefonicky nebo e-mailem," doporučil hejtman. K tomuto kroku se podle něj Krizový štáb Libereckého kraje rozhodl zejména z důvodu snížení rizika přenosu nového koronaviru a zvýšení ochrany jak pacientů, tak zdravotnického personálu.

Generální ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš zdůraznil, že rušení neakutní péče se nevztahuje na plánované operace u pacientů s nádorovým onemocněním. "Ti budou operováni v režimu, v jakém jsou objednáni," řekl ČTK ředitel. Městská nemocnice v Jablonci nad Nisou omezila neakutní péči už dopoledne, zrušila plánované operace a ambulance fungují jen pro akutní případy. "Vše, co může počkat, se ruší," uvedla mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.

Ke stejnému kroku přistoupila dnes i společnost MMN, pod niž patří nemocnice v Jilemnici a Semilech. "Všechno, co jde odložit, tak je odkládáno, jak diagnosticky, tak i léčebně," uvedl předseda představenstva MMN Jiří Kalenský. Podle něj také začali uzavírat neurologické oddělení, aby ho mohli uzpůsobit pro příjem pacientů s koronavirem. Plánované výkony už zrušila také Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa. "Připravujeme také omezení přístupu do nemocnice a třídění pacientů," řekla ČTK mluvčí nemocnice Kateřina Amrichová.

Česko má už 298 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. U téměř poloviny případů (46 procent) hygienici neznají místo nákazy. První tři pacienti se vyléčili. V Libereckém kraji jsou zatím při pacienti, u nichž testy potvrdily COVID-19. Všichni jsou z Jablonecka a leží na infekčním oddělení liberecké nemocnice. Vláda ode dneška výrazně omezila kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření viru volný pohyb lidí po republice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď