Liberecká zoo má dvě mláďata vzácného lva berberského

foto Dvě mláďata lva berberského na snímku Zoo Liberec, která se narodila se v noci na 14. prosince 2018.

Liberec - Liberecká zoo má dvě mláďata lva berberského, který byl v přírodě vyhuben. Narodila se v noci na pátek a matka se o ně vzorně stará. Zatím to vypadá, že koťata bezvadně prospívají, řekla dnes ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.

"Už se sami občas vydávají na průzkum. Přestože jim jsou čtyři pět dnů, tak jsou opravdu čilá, zdravá a vypadají životaschopně," uvedla Tesařová.

Chovný pár má zahrada od konce roku 2016 a samice rodila podruhé. Předchozí čtyři lvíčata uhynula, i když byla zdravá. Lvice je ale nedokázala nakrmit. "Pokud se vše podaří, budou to první odchovaná mláďata vzácných lvů berberských v celé stoleté historii naší zoo," uvedla mluvčí.

Tentokrát to podle pracovníků zoo vypadá, že lvice dokáže mláďata nakrmit. "Samice se s oběma koťaty zatím ukrývá v zadní části vnitřní ubikace, kde se cítí bezpečně. Do odchovu nijak nezasahujeme, a tak potrvá ještě několik týdnů, než lvice začne mláďata vynášet ven a lvíčata nám i veřejnosti ukáže," řekl hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar.

Pohlaví mláďat zatím zůstává tajemstvím. Podle Tesařové bude známo nejdříve za šest týdnů, kdy by mělo být jejich první vážení a očkování. "Do té doby nechávají pracovníci zoo matce s mláďaty klid. Z tohoto důvodu ošetřovatelé také omezili frekvenci úklidu jejich ubikace a pavilonu šelem," dodala mluvčí. Dění v ubikaci monitorují ošetřovatelé prostřednictvím kamery. Sestřih záznamů z prvních hodin a dní života lví rodiny mohou spatřit i návštěvníci zoo na obrazovkách na hlavním vstupu nebo zoo.

Lvy chová liberecká zoo s přestávkami od roku 1950, u návštěvníků se řadí mezi nejobdivovanější zvířata. Lev berberský patří k větším druhům lva, na výšku mívá až dva a půl metru a váží i přes čtvrt tuny. Je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat. Ve volné přírodě byl vyhuben v 19. století a přežívá jen v zoologických zahradách a soukromých chovech. "Pevně doufáme, že někdy v budoucnu se podaří zoologickým zahradám a dalším ochranářským organizacím tento druh do přírody severní Afriky navrátit," řekl ředitel liberecké zoo David Nejedlo. V současné době lvy berberské chová v republice vedle Liberce ještě zoo v Olomouci, Plzni, Hodoníně a ve Dvoře Králové. Evropská populace tohoto druhu aktuálně čítá 65 jedinců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 21. července 2019

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď