Liberec musí za chyby v souvislosti s lyžařským MS 2009 zaplatit přes 17 mil. Kč

foto Ilustrační foto - Bývalá olympijská vítězka v běhu na lyžích a předsedkyně organizačního výboru MS v Liberci Kateřina Neumannová vyzvala 27. ledna na tiskové konferenci v Praze liberecké stavební firmy, Technickou univerzitu a Dopravní podnik, aby své pohledávky vůči organizačnímu výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 v Liberci odpustili. Dluh po šampionátu by se tak mohl snížit zhruba na 55 milionů korun.

Liberec - Liberec neuspěl u Generálního finančního ředitelství s žádostí o prominutí sankce za nedodržení dotačních podmínek v souvislosti s lyžařským Mistrovstvím světa 2009. Včetně penále musí radnice za různá pochybení při přípravě šampionátu zaplatit 17,2 milionu korun. Proti tomuto rozhodnutí se sice město odvolat nemůže, chce ale využít ustanovení daňové řádu, jež mu umožňuje podat novou žádost o prominutí. Novinářům to dnes řekla náměstkyně primátora Radka Loučková Kotasová (ANO).

"Abychom mohli nově zdůvodnit i současnou nevalnou finanční situaci města z důvodu covid a tak dále," dodala Loučková Kotasová. Město bude podle ní také žádat o posečkání s úhradou vyměřených odvodů a penále.

Mistrovství světa v klasickém lyžování se konalo v Liberci v roce 2009 a bylo jednou z největších sportovních akcí v historii státu. Z veřejných zdrojů šly na uspořádání šampionátu a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun. Ze státního rozpočtu to bylo téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů.

Sankce vyměřená finančním úřadem a potvrzená Generálním finančním ředitelství souvisí s deseti stavebními akcemi převážně na Ještědu, týká se například osvětlení na skokanských můstcích, garáže pro rolby, parkovacího domu či přístupových cest. U některých staveb město nedodrželo technické parametry, například v použitém průměru trubek, rozdílu v délce potrubí či vybudování kratší kanalizační přípojky. Jiný rozměr, něž bylo v žádosti o dotaci uvedeno, mělo dvoupatrové parkoviště, místo na ploše 8000 metrů čtverečních se vybudovalo na 2680 metrech čtverečních. V rozporu s dotačními podmínkami u několika staveb po šampionátu zřídilo město zástavní právo při vydávání dluhopisu.

Pro Liberec to není jediná pokuta v souvislosti s mistrovstvím světa, které se konalo od 18. února do 1. března 2009. Už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,158 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát. S městem vedl sedm řízení i antimonopolní úřad (ÚOHS). Pochybení původně našel v šesti z nich, dohromady šlo o 72 zakázek a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu těchto pokut zrušil a některé případy vrátil ÚOHS. Podle databáze ČTK na pokutách v řízení s antimonopolním úřadem nakonec zaplatil Liberec 110.000 korun.

Liberec se soudil i s věřiteli organizačního výboru, který v čele s bývalou lyžařskou reprezentantkou Kateřinou Neumannovou hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun. Po šampionátu však hlavně kvůli jeho nízké návštěvnosti zůstaly dluhy ve výši 92 milionů. Některé firmy, které nedostaly zaplaceno, dlužné peníze chtěly po Liberci. U soudu ale neuspěly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 22. dubna 2021

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď