Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu drží smutek

foto Libanonští vojáci hlídkují v ulicích Bejrútu na snímku z 15. října 2021.

Bejrút - V Libanonu se dnes neotevřely školy, banky a vládní budovy. Země vyhlásila den smutku po čtvrteční střelbě při demonstraci v Bejrútu, která si vyžádala sedm mrtvých a desítky zraněných. Informovala o tom agentura AP. V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlížejí vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Ve čtvrtek z budov stříleli odstřelovači. Městem se kromě střelby ozývaly i výbuchy granátů. V místě střelby se musely evakuovat školy a obyvatelé okolních budov běželi do úkrytů. Mezi oběťmi je také žena, kterou doma zasáhla střela.

Amal a Hizballáh uvedly, že na jejich demonstranty ze střech stříleli odstřelovači. Z rozpoutání násilností přitom šíitské skupiny obvinily křesťanskou milici.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněním dnes podlehl další člověk, čímž se bilance obětí zvýšila na sedm. Mezi mrtvými jsou tři členové Hizballáhu a 45letá matka pěti dětí. Podle její rodiny seděla doma blízko balkonových dveří, když ji zasáhla střela odstřelovače. "Začali jsme křičet, odnesli ji na nosítkách, ale do nemocnice se už nedostala," uvedla tchyně oběti. Dodala, že nejmladší dcera zemřelé ženy je od čtvrtka u tety a o smrti své matky ještě neví. "Je jí pět let. Jak to má chápat?" uvedla tchyně.

Obyvatelé bejrútské čtvrti Tajúní, kde se odehrála většina čtvrtečních násilností, dnes na ulicích zametali střepy z výloh obchodů a oken bytů. Poničeno bylo také mnoho aut. Vstup do čtvrti střeží vojáci a na začátcích ulic jsou ostnaté dráty.

V Tajúní se nachází velký kruhový objezd, který odděluje převážně křesťany obývané oblasti od muslimských. Na některých z fasád jsou stále vidět škody z dob občanské války, nově v místech přibyly také stopy po čtvrteční střelbě.

Pohřby obětí z řad členů Hizballáhu a Amalu se konají dnes. Představitel Hizballáhu v projevu na pohřbu podle agentury Reuters uvedl, že čtvrteční násilí bylo předem plánované a že křesťanská strana Libanonské síly chtěla vyvolat novou občanskou válku. Poznamenal také, že se Hizballáh nenechá vtáhnout do války, ale nedopustí, aby byla krev jeho "mučedníků" prolita zbytečně. Zároveň vyzval bezpečnostní složky a justici, aby pohnaly pachatele k odpovědnosti.

K současnému napětí v Libanonu zásadně přispěla loňská exploze v Bejrútu, která je označovaná za jeden z největších nejaderných výbuchů v dějinách.

Soudce Bitár vydal zatykač na bývalého libanonského ministra financí, který je členem hnutí Amal a blízkým spojencem Hizballáhu. V souvislosti s výbuchem soudce obvinil z nedbalosti a úmyslného zabití také tři vysoce postavené bývalé představitele vlády. Představitelé Amalu a Hizballáhu Bitára viní z politizace vyšetřování. Podle nich selektivně určuje, koho si předvolá. Za 14 měsíců vyšetřování výbuchu nicméně nebyl obviněn žádný představitel Hizballáhu. Bitár je už druhým hlavním vyšetřovatelem této kauzy, jeho předchůdce Fádí Saván byl odvolán letos v únoru, když obvinil z nedbalosti tehdejšího úřadujícího premiéra Hasana Dijába a tři bývalé ministry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď