Lhůta pro prověřování reklamy na Čapím hnízdě se prodloužila do konce března

foto Ilustrační foto - Farma Čapí hnízdo (na snímku z 20. května 2017).

Praha - Policisté mohou takzvanou reklamní větev kauzy Čapí hnízdo, v níž se zabývají podezřením na údajné daňové úniky, prověřovat do konce března. Lhůta jim byla prodloužena, uvedl dnes mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. V případu dosud nebyl nikdo obviněn.

Kriminalisté se v případu podle serveru iROZHLAS.cz zabývají podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně.

"Lhůta pro skončení prověřování v dotazované věci byla stanovena do konce měsíce března tohoto roku," uvedl dnes bez dalších podrobností Cimbala. Reklamu zadávanou Agrofertem konferenčnímu centru Čapí hnízdo prověřuje policie od prosince 2018, trestní řízení bylo zahájeno v červenci dalšího roku.

Podezřením na daňový únik se kriminalisté začali zabývat při vyšetřování možného dotačního podvodu, ze kterého jsou nyní obviněni bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.

V dotační větvi kauzy je podstatou případu to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka.

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Babišovo stíhání je v současné chvíli přerušeno, protože ve volbách do Sněmovny získal znovu poslanecký mandát a tím i imunitu. Aby mohlo stíhání pokračovat, musí ho nová Sněmovna vydat. Sněmovna Babiše ke stíhání v minulosti vydala dvakrát, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení. Mandátový a imunitní výbor se k žádosti o Babišovo vydání sejde znovu v druhé polovině ledna.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď