Lhůta pro posilující dávku očkování se pro všechny nad 18 let zkrátí od ledna

foto Ilustrační foto - Zájemci o očkování proti koronaviru se mohli nechat očkovat i bez předchozí registrace 11. prosince 2021 v Trutnově.

Praha - Lhůta pro posilující dávku očkování proti nemoci covid-19 se pro všechny lidi v Česku starší 18 let zkrátí ze šesti na pět měsíců od 19. ledna. Pro starší 45 let se lhůta zkrátí už v pátek 17. prosince a pro starší 35 let 5. ledna. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Zatím mohli dostat posilující dávku vakcíny už po pěti měsících lidé starší 55 let a ostatní lidé až po šesti měsících. Lidé očkovaní jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson mají nárok na posilující dávku už po dvou měsících.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl na twitteru, že chce zkrátit lhůtu pro přeočkování proti covidu-19 pro všechny občany. Zkrácení lhůty je podle něj potřebné kvůli šíření varianty koronaviru omikron. "Podle některých studií proti ní představuje třetí dávka vyšší míru ochrany. V Praze jsou navíc aktuálně nevyužitá očkovací centra, proto si myslím, že bychom to mohli a měli zrealizovat rychle," sdělil.

Také budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) již dříve apeloval na všechny očkované, aby se nechali přeočkovat posilující dávkou. V rozhovoru s ČTK na začátku prosince uvedl, že do jara příštího roku, kdy může hrozit další vlna epidemie covidu-19, by měli mít všichni očkovaní posilující dávku. Novou vládu koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN), kterou povede předseda ODS Petr Fiala, jmenuje prezident Miloš Zeman v pátek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je středa 19. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď