LFŠ letos uvede filmy japonského režiséra Šindžiho Sómaie

foto Diváci na 48. ročníku Letní filmové školy, 30. července 2022, Uherské Hradiště.

Uherské Hradiště - Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos uvádí také filmy japonského režiséra Šindžiho Sómaie (1948 - 2001). Festival je nabízí v sekci nazvané Neznámý vojín. Součástí historického bloku přehlídky je od roku 2019 a má za cíl lidem představit méně známá jména světové kinematografie. Zatímco v domovském Japonsku je Sómai vzývaný, za jeho hranicemi je takřka neznámý, řekl ČTK programový ředitel festivalu Jan Jílek.

V japonské kinematografii se Sómai prosadil v 80. a 90. letech. Z některých jeho filmů se staly kasovní trháky a generační kulty, byť podle zástupců festivalu měly stylově blíže spíše k avantgardě než k dobovému střednímu proudu. "Je to tvůrce, který dokázal skloubit žánrový film s hlubokou autorskou výpovědí," uvedl Jílek.

V programu přehlídky figurují čtyři Sómaiovy snímky. Dnes v podvečer budou moci zájemci zhlédnout film Stěhování. Emocionální drama z roku 1993, které se promítalo i na festivalu v Cannes, vypráví na pozadí letních ohnivých slavností příběh dívky vyrovnávající se s rozvodem svých rodičů.

Ve středu uvede Letní filmová škola film Letní zahrada: Kamarádi z roku 1994, který se věnuje tématu přátelství mezi generacemi. V předchozích dnech mohli návštěvníci festivalu vidět i 39 let starý snímek Hrdinové hajzlíků, který zobrazuje putování tří teenagerů za záchranou uneseného spolužáka.

Promítal se také film Dívčí školní uniforma a samopal z roku 1981. "Má půdorys mafiánského filmu, ale zároveň tam je silná ženská hrdinka, takový twist, že novou šéfkou jedné z mafiánských organizací se stane mladá dívka. A teď tam rozehrávají různé situace a hrají si s žánrovými očekáváními i s divákem. A tohle je typické pro tvorbu Sómaie," řekl Jílek.

V předchozích letech se mohli diváci prostřednictvím sekce Neznámý vojín seznámit s tvorbou amerického režiséra Roberta Aldriche, amerického herce Dannyho Kayeho a polského režiséra Grzegorze Królikiewicze. Letošní 48. ročník Letní filmové školy začal v pátek 29. července, potrvá do čtvrtka 4. srpna. Nabízí zhruba 180 filmů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď