Lexus začíná dohánět konkurenci

foto Lexus - koncepční elektromobil.

Značka Lexus, která je součástí japonského koncernu Toyota, letos začíná prodávat svůj první elektromobil UX 300e. Jenže, to je pouze na elektrický pohon přetvořené menší SUV zkonstruované původně pro využití spalovacího agregátu.

Fotogalerie

Nyní značka představuje koncepční automobil, který má především prezentovat techniku a technologie pro své nové elektřinou částečně nebo zcela poháněné vozy.

Vůz dostal jméno LF-Z Electrified Concept a tvary sportovního kupé – SUV. Tomu odpovídá také výška 1600 milimetrů a délka 4880 milimetrů.

Technické parametry týkající se pohonného ústrojí jsou ovšem v současné době spíše zklamáním. Už vzhledem k tomu, že se nejedná o sériový automobil, ale teprve výhled do budoucnosti vzdálené nejméně jeden až dva roky.

Dojezd má být 600 kilometrů díky trakční baterii s kapacitou 90 kWh. Na kategorii prémiových automobilů je to ovšem spíše jen průměrná hodnota. Stejně tak úplně nenadchne údaj o maximálním dobíjecím výkonu 150 kW. Třeba právě představované elektromobily korejských značek Hyundai a Kia jsou schopné se nabíjet až výkonem 350 kW.

Naopak potěšitelné jsou dynamické parametry. V případě nejvýkonnější verze mají čtyři elektromotory poskytovat až 400 kW, maximální rychlost má činit 200 kilometrů v hodině a zrychlení z nuly na sto kilometrů v hodině během tří sekund. Zajímavostí je možnost zabudování systému pohonu Lexus Direct4, který zvládá distribuovat hnací síly zcela nezávisle na každé ze čtyř kol automobilu.

Lexus slíbil, že do roku 2025 představí celkem 10 buď čistě elektrických nebo elektrifikovaných vozů, To znamená, že mezi nimi budou jak plug-in hybridní modely, tak plně hybridní auta.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď