Levinson: Rád herce nechávám, aby mě překvapili

foto Do Karlových Varů přijel 3. července 2018 americký režisér Barry Levinson (vlevo), držitel Oscara za film Rain Man. Na Mezinárodním filmovém festivalu uvede tři snímky a dostane Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Vpravo je prezident festivalu Jiří Bartoška.

Karlovy Vary - Oscarový režisér a scénárista Barry Levinson rád hercům nechává prostor, aby při natáčení reagovali podle vlastní intuice. Může to přinést překvapivé momenty, řekl dnes posluchačům debaty na karlovarském filmovém festivalu. Na tvoření filmů ho baví především spolupráce komunity lidí. Levinson dnes v Karlových Varech osobně uvedl svůj nejnovější režisérský počin, drama Paterno. Dnes ještě uvede také snímek Vrtěti psem, v pátek ho diváci budou mít možnost vidět při uvedení oscarového filmu Rain Man.

"Nechci hercům říkat - teď udělej krok sem nebo tam, teď vezmi lahev, teď ji polož. Přibližně vědí, co mají dělat, a pak už to nechávám na jejich citu. Chci v tom hledat spontaneitu. Často se pak stane, že mě něčím překvapí, a z původního nápadu se vyvine ještě něco lepšího," řekl Levinson.

V debatě v hotelu Thermal, kterou moderoval britský novinář Neil Young, se režisér opakovaně vracel k fenoménu televize. V souvislosti se svým snímkem Avalon z roku 1990 připomněl, že televize nahradila rodinného vypravěče, jemuž při velkých rodinných setkáních všichni věnovali pozornost. "Širší rodina tak ztratila soudržnost," řekl Levinson.

Podobně jako Tim Robbins Levinson poukázal také na to, že současné komerční filmy se snaží pozornost diváků upoutat především působivými obrazy, jako jsou výbuchy a podobně. Z kinematografie se kvůli tomu vytrácí humanita, míní. "Film jako Rain Man do třicetivteřinové upoutávky nedostanete. A taky těžko vydělá 80 milionů dolarů za víkend promítání," dodal režisér.

Levinson odpovídal i na dotazy fanoušků, některým z nich se po skončení debaty také podepsal. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech režisér převezme křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 26. září 2018

Očekáváme v 13:00 15°C

Celá předpověď