Letový provoz v květnu klesl o 81,5 pct, v červnu už mírně roste

foto Ilustrační foto - Odstavená letadla několika leteckých společností na Letišti Václava Havla v Praze na snímku z 29. března 2020.

Praha - Letový provoz nad Českem výrazně omezila koronavirová krize i v květnu. Letoví dispečeři odřídili celkem 14.672 letů, což je meziročně o 81,5 procenta méně. V posledních týdnech však začíná provoz mírně růst. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma. Oproti závěru března je nyní provoz více než dvojnásobný.

Propad leteckého provozu v květnu je tak téměř stejný jako o měsíc dřív. V dubnu dispečeři měli na starosti 12.125 letů, což představovalo pokles meziročně o 83,5 procenta. Důvodem bylo zrušení drtivé většiny pravidelných linek kvůli šíření koronaviru.

V posledních týdnech však letecká doprava pomalu ožívá, o čemž svědčí i denní statistiky. Zatímco na konci března byl průměrný počet leteckých pohybů v Česku 180 za den, v červnu je zatím průměrem 350 letů denně. Dosud nejvíce letů bylo od krize zaznamenáno v pondělí 15. června, kdy dispečeři odřídili 425 letů. Podobný trend je i v celé Evropě, kde nyní evidují 7300 letů denně. V době největšího útlumu to bylo okolo 3000 letů za den.

Nadále však trvají výrazné změny ve struktuře provozu. Zatímco loni tvořily přes 80 procent provozu pravidelné linky a zbytek charterové, byznysové a nákladní lety, nyní je podíl pravidelných a charterových letů vyrovnaný, konkrétně 35 procent. Větší podíl mají i nákladní a ostatní linky.

Letečtí dopravci tak postupně obnovují své dříve zrušení linky. Pražské letiště má v současnosti potvrzeno od 17 dopravců pravidelné spoje do celkem 55 destinací. Seznam linek by se měl v následujících týdnech dále rozšiřovat, letiště se chce zaměřit zejména na velká evropská města.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď