Letošním evropským Autem roku je elektrická Kia EV6

foto Automobilka Kia Motors představila 2. listopadu 2021 v Praze nový elektromobil EV6, který bude uveden na český trh.

Ženeva - Vítězem evropské ankety Auto roku 2022 se stal elektrický crossover Kia EV6. Tuzemská Škoda Enyaq iV skončila na pátém místě, stejně jako loni Škoda Octavia. Vyplývá to z hlasování odborné poroty. Loňským vítězem byla Toyota Yaris.

Porota vybírala z celkem 39 letošních evropských automobilových novinek. Mezi sedmičkou finalistů pak byly ještě modely Cupra Born, Ford Mustang Mach-E, Hyundai Ioniq 5, Peugeot 308 a Renault Mégane E-Tech. Šest vozů ve finále bylo čistě elektrických a jeden měl hybridní pohon.

Kia EV6 je jako první elektromobil značky postavený na globální modulární platformě E-GMP, kterou sdílí například s Hyundai Ioniq. Vůz pohání elektromotor s výkonem 125 kW a na jedno nabití ujede necelých 400 km. Silnější provedení s 168 kW ujede až 528 km. Na ujetí 100 km se nabije za pět minut. Cena začíná na 1,18 milionu Kč. Součástí výbavy jsou dva panoramatické 12,3 " zakřivené displeje s vysokým rozlišením, navigace a telematické služby, přední světlomety Full LED, bezklíčový přístup a startování vozidla, asistent jízdy na dálnici, asistent pro předcházení srážkám, inteligentní asistent rozpoznávání dopravních omezení nebo dvouzónová automatická klimatizace.

Podle českého zástupce v porotě Jiřího Duchoně Kia zaujme originálním vzhledem, ale rovněž nejmodernější elektrickou 800V platformou. "Umožňuje nabíjet i na 350kW stanicích. K dispozici je s pohonem zadních, nebo všech kol. Kia EV6 má vpředu objemnou odkládací schránku a nabízí velkorysý a dobře vybavený vnitřní prostor," uvedl Duchoň.

Výbor poroty dnes také rozhodl o tom, že z letošního hlasování vyřadí dva ruské motoristické novináře a během postupného sčítání hlasů nebude přítomná ruská vlajka. Důvodem je ruský útok na Ukrajinu.

Auto roku se posledních 11 let vyhlašovalo v předvečer zahájení ženevského autosalonu, který se ale dva roky po sobě nekonal kvůli pandemii covidu-19. Generální ředitel Mezinárodního ženevského autosalonu Sandro Mesquita dnes uvedl, že v příštím roce se autosalon v Ženevě konat bude.

Anketu od roku 1964 pořádají evropské motoristické časopisy. Porotu tvoří odborní motorističtí novináři, v současnosti se skládá z 61 novinářů z 22 evropských zemí. Česká republika má od roku 1992 v porotě pravidelně jednoho člena, kterým byl dosud vždy šéfredaktor motoristického časopisu Automobil Revue. Duchoň je českým zástupcem od roku 2016.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď