Letošní zima byla podle silničářů ohledně nákladů podprůměrná

foto Ilustrační foto - Ve Zlínském kraji 30. listopadu ráno komplikovalo dopravu sněžení, v nižších polohách padá déšť se sněhem. Silnice jsou převážně mokré po chemickém ošetření. Na snímku je silnice v Lípě nad Dřevnicí u Zlína.

Praha - Letošní zimní sezona na českých dálnicích a silnicích byla podle silničářů z hlediska nákladů podprůměrná. Celkové náklady na zimní údržbu se vyšplhaly na 749 milionů korun, což je o zhruba 20 milionů korun méně, než loni. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to dnes sdělilo ČTK.

Povětrnostní podmínky během letošní zimy byly podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla poměrně stabilní. Výjimkou bylo několik lednových dnů, kdy počasí výrazně komplikovalo dopravu. Nejtěžší situace byla tradičně na Vysočině a na tamní části dálnice D1. Výraznější problémy však hlášeny nebyly, případně byly otázkou několika hodin, dodal Rýdl. Většina zdržení na silnicích byla v zimě podle mluvčího způsobena zejména nehodami, kvůli kterým musel být omezen provoz.

Během zimy bylo na české dálnice a silnice 1. třídy vysypáno přes 92.000 tun soli a použito 29.475 litrů solanky. Celkem najezdili silničáři a dodavatelské firmy při posypu a pluhování nesjízdných cest 1465 kilometrů. Jde o podobné číslo jako v předchozí sezoně.

ŘSD zajišťuje správu celkem 7051 kilometrů dálnic a silnic 1. třídy, které jsou ve vlastnictví státu. Údržbu více než šesti tisíc kilometrů obstarávaly dodavatelské firmy. ŘSD v nich v součtu za 6,8 miliardy korun vybralo jednoho dodavatele pro každý kraj, s výjimkou Středočeského kraje, který byl rozdělen na dvě části. O zbylých zhruba tisíc kilometrů se starali pracovníci ŘSD.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď